Teoria Roberta Leepera

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria Roberta Leepera - strona 1 Teoria Roberta Leepera - strona 2 Teoria Roberta Leepera - strona 3

Fragment notatki:

CD teorii emocji Teoria Roberta Leepera
Autor kładzie nacisk na poznanie motywacja jest kryterium rozróżnienia emocji,np w stanie lęku-ucieczka. Emocje są motywami powodującymi pewne zachowania, działania, akty. Procesy emocjonalne będą tak długotrwałe jak długo będzie trwała sklonnaść do pewnego działania, dlatego emocje można nazwać motywami. Przy powstawaniu procesu emocjonalnego bardzo istotny udział ma poznanie, nie ma możliwości powstania motywacji, jeżeli nie ma percepcji. Tak na prawdę procesy percepcyjne są procesami,które musza zaistnieć i które tym samym dają szansę rozpoznania skutków działania.
Procesy percepcyjne są bardzo istotne ale nie tylko od nich zależy emocja, emocja zależy tez od tego jakie działania zostają wzbudzone. Nazwę tej teorii można uprościć jako MOTYWACYJNA TEORIE EMOCJI. Zrozumieć emocje to zrozumieć motywacje, to zrozumieć, jakie działania wyzwalają pewne stany.
TEORIA W.JAMESA -teoria peryferalna
TEORIA M.ARNOLD-teoria poznawcza
TEORIA LEEPERA -teoria motywacyjna. Tutaj tabelka nr. 4
Gdybyśmy np. wzięli teorie Jamesa tzw. peryferalna, gdyż on uważa, ze w wyniku zmian cielesnych, na peryferiach -peryferalna. Teoria Arnold poznawcza, gdyż emocje powstają w wyniku poznania. Najpierw jest rejestracja sytuacji, pojawiają się zmiany cielesne emocje potem. U Arnold,
to jest tez kobitka ,która myśli nienormalnie, mimo ze jest kobitka, podobnie jak James, tylko używa innych pojęć, występuje u niej pojęcie postawy motorycznej, jest ona charakterystyczna zmiana cielesna w zakresie motoryki. Zmiany motoryczne jak się pojawia, to one ukierunkowują świadomość człowieka, emocja, w wyniku pojawienia się emocji pojawia się działanie u Arnold i Jamesa. U Arnold sytuacja wyzwala zdarzenie najpierw jest ocena oszacowanie sytuacji, w wyniku oceny sytuacji doswiadcz. emocji, czyli jak ja oceniam sytuacje, np w tej chwili wchodzi do sali niedźwiedź,! w tym momencie w wyniku oceny doświadczenie emocji, lub koleżanka jest tak pociągająca ,że wyzwala stan emocjonalny, pojawiaja się zmiany ,mam ochotę podejść i pogłaskać ja po głowie. U leepera ważna motywacja emocja jest tak naprawdę motywem, wejście koleżanki wyzwala we mnie chęć działania. Pragnienie działania jest motywem emocja. Teoria K. Darwina pojawia się współcześnie pod postacią rożnych teorii emocji.
Emocje maja 3 komponenty:
-neurofizjologiczny
-podmiotowy-doswiadczeniowy
-ekspresyjny
Koncepcje neurofizjologiczne:
udział struktur neuronalnych
J.Papez- pojęcie pętli Papeza (kręgu)podłożem jest obwód ,który składa się z kilku struktur,zawiera się w układzie limbicznym. Krytyczna role w pętli Papeza pełni hipokamp. Pomiędzy strukt.neuronalnymi występuje pewna wzajemna zależność, układ wzbudzania sie,mianowicie sensorycznym wejściem z otoczenia jest chwytanie impulsów przez układ wzgórzowy .Generalnie na pętle Papeza składa się sklepienie przednie wzgórze, zakręt obręczy, kora asocjacyjna, hipokamp


(…)

… powiedzieć o pewnych wejściach, pewne informacje docierają do pewnych struktur.
Tak na prawdę występują 3 ścieżki doprowadzające impulsy do kory mózg owej, które kora mózgowa odczytuje potem jako stan emocjonalny. Pierwsza ścieżka to strumień myśli, oznacz ze może następować przewodzenie impulsów ze wzgórza bezpośrednio do kory mózgowej -sensorycznej. Czasami występuje taka sytuacja ze jest bezpośrednio…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz