Teoria polityki - zagadnienia i definicje

Nasza ocena:

5
Pobrań: 546
Wyświetleń: 1764
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria polityki - zagadnienia i definicje  - strona 1 Teoria polityki - zagadnienia i definicje  - strona 2 Teoria polityki - zagadnienia i definicje  - strona 3

Fragment notatki:


Zagadnienia na PTP- ćwiczenia 3. Polityka i interes polityczny- definicja terminu polityka, podmiotowość polityczna, potrzeby i interesy polityczne, grupy interesu. → Polityka 1) (Chmaj/Żmigrodzki) Definicja: „zespół działań podjętych przez ośrodek decyzyjny, zmierzających do osiągnięcia zamierzonych celów za pomocą odpowiednio dobranych środków”
„Politykę określano jako sztukę rządzenia państwem(…).”
„(…) słownik A. Kryńskiego i W. Niedźwieckiego podaje trzy znaczenia terminu polityka, precyzując, że jest to: 1) sztuka rządzenia państwem, 2) nauka, wiadomości tyczące się takiej polityki, 3) zasada, system, taktyka- plan postępowania osób rządzących w kraju.”
→ Podmiotowość polityczna 1) (Chmaj/Żmigrodzki) Definicja: „to trwała zdolność grupy lub organizacji do świadomego podejmowania suwerennych i racjonalnych działań”
„Podmiotowość oznacza świadome i zarazem czynne kształtowanie istniejącej rzeczywistości, przeobrażanie jej w kierunku zgodnym z własnymi potrzebami.”
„Podmiotowość jest zjawiskiem trwałym i zobiektywizowanym, integralnie związanym (…) z kulturą ludzką.”
„Podmiotami politycznymi są:
państwo z całym rozgałęzionym systemem organizacyjnym
partie polityczne
inne organizacje społeczne, które bądź biorą udział w realizacji polityki państwa, bądź starają się w określonym stopniu i zakresie wpływać na tę politykę
„Istotą tak rozumianej podmiotowości jest więc zaspokajanie własnych potrzeb w drodze działania.
Dwa składniki / warunki podmiotowości politycznej:
świadomość / samoświadomość
moment aktywności (działanie) / zdolność świadomego działania
„(…) podstawowymi podmiotami polityki są wielkie grupy społeczne.”
Zorganizowane podmioty polityki: państwo, ruchy, partie polityczne, organizacje społeczno-polityczne. „Cztery poziomy podmiotowości politycznej:
wielkiej grupy społecznej jako całości
organizacji polityczny ch danej grupy społecznej
organów organizacji wielkich grup społecznych (jednostka lub gremium kierownicze)
reprezentantów organów organizacji politycznych (osoby fizyczne)”
→ Potrzeby polityczne 1) (Chmaj/Żmigrodzki) Definicja: „Potrzeby polityczne to zależność pozycji społecznej i drogi życiowej jednostek i grup od ich aktywności politycznej oraz świadomości politycznej.”
2 ujęcia potrzeby:

(…)

… instytucje państwa. Idee egalitaryzmu były istotną częścią wszystkich utopijnych koncepcji (utopia), zawierających obraz ustroju społeczno-politycznego opartego na bezwzględnej równości społecznej i majątkowej oraz władzy ludu. Egalitaryzm był jednym z naczelnych haseł rewolucji francuskiej (1789). Na przełomie XVIII i XIX w. znalazł wyraz również w poglądach przedstawicieli socjalizmu utopijnego. Idee…
…. w niektórych odłamach nowej lewicy czy maoizmie.
8. Totalitaryzm, demokracja, autorytaryzm- podstawowe definicje i podziały, charakterystyka reżimów.
→Totalitaryzm (def., podziały i charakterystyka)
(WIEM / Portal wiedzy)
forma sprawowania rządów, a zarazem uzasadniająca ją teoria, która polega na całkowitym podporządkowaniu, jednostki i wszelkich przejawów życia społecznego władzy państwowej, wskutek czego…
… podważenia reżimu.
→Delegitymizacja władzy politycznej
Proces odwrotny, erozja prawomocności.
→Relegitymizacja władzy politycznej
1) (Chmaj) 6. Elity polityczne- elitaryzm i egalitaryzm.
Elitaryzm
(WIEM / Portal wiedzy)
1) pogląd społeczno-ekonomiczny uznający istnienie naturalnej nierówności obywateli spowodowanej względami rasowymi, religijnymi, etnicznymi, przynależnością klasową, stanową i inną i głoszący konieczność podziału społeczeństwa na elity rządzące i masy rządzone. Przeciwieństwo demokratyzmu i egalitaryzmu. Występował w historii w różnych formach. 2) odgradzanie się od ogółu, zamykanie się w grupie osób uprzywilejowanych (np. w klubie, klanie itp.). Ekskluzywność. 3) elitaryzm poznawczy, pogląd charakterystyczny dla romantyzmu, głoszony m.in. przez A. Mickiewicza z inspiracji…
… drogą losowania. Większość urzędów obsadzano w wyniku wyborów. Ustrój demokratyczny przyczynił się niewątpliwie do potęgi państwa greckiego w starożytności. W Polsce w czasie rządów szlachty w XV i XVI w. istniała demokracja szlachecka. W Europie i obu Amerykach w końcu XIX w. powstały formy demokracji burżuazyjnej, pośredniej, w której obywatele mieli swój udział w podejmowaniu decyzji politycznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz