teoria obwodów - Podstawowe twierdzenia teorii obwodów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1330
Wyświetleń: 2828
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
teoria obwodów  - Podstawowe twierdzenia teorii obwodów - strona 1 teoria obwodów  - Podstawowe twierdzenia teorii obwodów - strona 2 teoria obwodów  - Podstawowe twierdzenia teorii obwodów - strona 3

Fragment notatki:

SPRAWOZDANIE Z LABORATORIUM
Teorii Obwodów
Nr grupy lab.:
Termin:
Data wyk. ćw.
Ćwiczenie nr 1
Podstawowe twierdzenia teorii obwodów
Ocena
Spis przyrządów laboratoryjnych:
Generator funkcyjny POF - 10
Miernik fazy PM - 100
Multimetr V-640
Częstościomierz C - 549 A
Dekada rezystancyjna DR4b - 16
Dekada kondensatorowa DK - 50
Dekada indukcyjna
Zestaw laboratoryjny Z2/2
Miernik impedancji BM - 507
Zasada superpozycji
Dołączono do panelu wskazany przez prowadzącego dwójnik o impedancji Z (rys. 1). Z przedziału 0,5 ÷ 2,5 kHz wybrano częstotliwość, przy której będą prowadzone dalsze pomiary w trakcie całego ćwiczenia. Ustawiono poziom napięcia z generatora G tak, aby na rozwartych zaciskach panelu (A - B) było napięcie około 500 mV (przy włączonym E1). Podczas weryfikacji pomiarowej zasady superpozycji korzystano z układu pomiarowego przedstawionego na rys. 1. Rys. 1
Warunki pomiarowe i parametry zastosowanych elementów, wskazanych przez prowadzącego:
częstotliwość f = 800 Hz
dwójnik RC: R = 600 Ω, C = 0,8 μF.
Weryfikacja pomiarowa metody superpozycji, przed dołączeniem dwójnika RC.
Przed dołączeniem do zacisków A - B układu pomiarowego, dwójnika RC o impedancji Z, ustawiono taką wartość napięcia generatora, dla której napięcie U1 = 500 mV na rozwartych zaciskach układu przy włączonym źródle E1 (K1 w pozycji a, K2 w pozycji b). Następnie przeprowadzono pomiary napięcia i fazy na rozwartych zaciskach panelu.
Pomiar napięcia gdy włączone jest źródło E1 (K1 w pozycji a), a rezystor Rg2 jest jednym zaciskiem dołączony do masy (K2 w pozycji b).
Pomiar napięcia gdy włączone jest źródło E2 (K2 w pozycji a), a rezystor Rg1 jest jednym zaciskiem dołączony do masy (K1w pozycji b).
Pomiar napięcia gdy włączone są obydwa źródła (K1 i K2 w pozycji a).
Sprawdzenie zasady superpozycji:


(…)

…: zasada superpozycji jest własnością układów liniowych i może być uważana za właściwość definiującą tę klasę układów, tzn. można uważać, że obwód jest liniowy, jeśli słuszna jest dla niego zasada superpozycji.
Twierdzenie Thevenina
2.1. - 2. Wyznaczenie impedancji zastępczej układu Zz. Podłączono źródło E1, a rezystor Rg2 dołączono jednym zaciskiem do masy. Zmierzono napięcie pomiędzy rozwartymi…
… o nieznanej strukturze i w wartości napięcia mierzonego na zaciskach układu symulującego układ nieznany. Można z tego wysnuć wniosek, że aby dobrze zasymulować nieznany układ nie jest potrzebna bardzo duża dokładność obliczenia wartości elementu rezystancyjnego i reaktancyjnego - liczy się rząd tych wielkości, a nieco mniejsza dokładność nie wprowadza istotnego błędu. Dopasowanie na maksimum mocy czynnej.
Wyznaczono elementy dwójnika RC, które zapewniają dopasowanie na maksimum mocy czynnej: . Dołączono do panelu dwójnik RC (rys. 4) o rezystancji R = R0. Zmierzono ponownie napięcia biegu luzem na panelu w przypadku, kiedy działają odpowiednio źródła E1, E2, E1 + E2.
Rys. 4.
Pomiar napięcia, gdy włączone jest źródło E1 (K1 w pozycji a), a rezystor Rg2 jest jednym zaciskiem dołączony do masy (K2 w pozycji b…
… ma impedancję . Ponieważ , zatem przy określonej częstotliwości reaktancja pojemnościowa zmienia się od 0 do . Gdy jest bliskie zeru wówczas napięcie na rezystorze będzie największe, ponieważ całe napięcie odłoży się na nim. Natomiast, gdy będzie wartością bardzo dużą, wtedy większość napięcia odłoży się na kondensatorze a napięcie na rezystorze będzie bliskie zeru. Zależność tę można zaobserwować analizując…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz