Teoria i praktyka współczesnej dyplomacji- wykład 4

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria i praktyka współczesnej dyplomacji- wykład 4 - strona 1 Teoria i praktyka współczesnej dyplomacji- wykład 4 - strona 2 Teoria i praktyka współczesnej dyplomacji- wykład 4 - strona 3

Fragment notatki:

Jaki jest status powierzchni misji dyplomatycznych?
Generalna zasada to użytkowanie jej tylko na cele dyplomatyczne, coraz częściej spotyka się partnerstwo publiczno-prawne (misje dyplomatyczne wyglądają tak że na dole SA sklepy piwne i z alkoholami) To wynika z tego że była moda w latach 90. Państwa Europy Środkowo-Wschodnich budowały za pieniądze jakiejś firmy budynki dyplomatyczne i częśc tego budynku było własnością tej firmy i tam w celu promocji mogła np. zakładać sobie sklep). To jest element funkcjonalny od którego zależy status powierzchni misji. Dyscyplinie misji dyplom. Podlega tylko ta cześć budynku, w której są spotkania dyplomatyczne. W szczególności jak się mówi o przeznaczeniu dypl. To dot. Kwestii wymienionych na rzutniku:
Problem azylu dyplomatycznego
Problem przetrzymywania osób wbrew ich woli
Problem używania pomieszczeń do celów komercyjnych
Problem używania pomieszczeń do innych celów.
Od.1) Problem Azylu dyplomatycznego jest azylem łączącym się z nietykalnością misji dyplomat. Praktyka przyznawania azylu dypl. nie jest jednolita na całym świecie, mimo iż Konwencja Wiedeńska zakazuje przyznawania pośrednio przyznawania tego azylu poprzez przeznaczenie powierzchni misji tylko do celów misji to w praktyce państwa przyznają azyl dyploma. Praktyka była z Ameryka Południową związana Ten azyl rozprzestrzenił się w XIXwieku kiedy to ciągle się zmieniały rządy. W końcu państwa podpisały Konwencję azylu politycznego w 193 i skodyfikowały ten zwyczaj regionalny. Zwyczaj regionalny nie oznacza, że obowiązuje między Ambasadą polską, a niemiecką czy niemiecką a Ameryki Południowej, on dotyczy państw Ameryki Południowej, mogą przyznawac azyl terytorialny będąc w innych ambasadach, miejscach na świecie. Jest zakaz przyznawania azylu politycznego uciekinierom.
Kwestia azylu rozprzestrzeniała się w latach 80., a nawet w 56 roku kardynał wszedł do ambasady amerykańskiej w Budapeszcie, a dopiero wyszedł w 1971roku kiedy otrzymał list żelazny od rządu komunistycznego Węgier. Drugi przypadek to premier Węgier, który w 56. Był po stronie rewolucji sprzeciwiał się komunizmowi schronił się w ambasadzie poczym dostał list żelazny, ale został aresztowany jak wyszedł za bramę ambasady, postawiono go przed sądem i rozstrzelano. Kwestia azylu wiąże się z ochroną, potem są negocjacje, list żelazny.
List żelazny daje możliwość opuszczenia kraju, w tym wypadku ta zgoda została złamana. Uchodźca polityczny dostaje azyl w różnych ambasadach np. Polska w Korei Południowej udzieliła azylu uchodźcy z Korei Północnej. W 1989r. w Warszawie z byłego NRD w ambasadzie Polski uchodźcy żądali azylu i wynajęto salę szkolną w pobliżu ambasady gdzie spali uchodźcy i ta sala była chroniona azylem.


(…)

… za persona non grata (osoba niepożądana).
Osoba która oczekuje azylu dyplomatycznego może być wydana na żądanie władz miejscowych. Od2) Przetrzymywanie osób wbrew ich woli jest również zakazem. Też nie można zatrzymywać samochodu dyplomaty nawet jak jest on pod wpływem alkoholu to nie można go wydalić. Od3) Nie można używać pomieszczeń do celów komercyjnych bo straci się status nietykalności. Używać…
… tu o ochronę życia ludzkiego i tu pojawia się dylemat.
Pisma procesowe, administracyjne powinny być dostarczane misji przez ministerstwo spraw zagranicznych państwa przyjmującego.
Nietykalność ambasady polega na tym, iż państwo przyjmujące odpowiada za to jak ktoś niepowołany wejdzie do ambasady, czy okradnie mieszkanie ambasadora. Szczególny problem stanowi kwestia jurysdykcyjna w zakresie ochrony prawa…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz