Teoria funkcjonowania rynku

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria funkcjonowania rynku - strona 1 Teoria funkcjonowania rynku - strona 2 Teoria funkcjonowania rynku - strona 3

Fragment notatki:


  1 Teoria funkcjonowania rynku .   Podmioty gospodarcze  działają  na rynku , który jest miejscem spotykania się i ścierania ich  interesów. Funkcjonowanie rynku podlega prawom popytu i podaży. Na rynku kształtują się ce- ny dóbr, a także relacje cen, które dla producentów i konsumentów są informacją o pożądanych  kierunkach zmian alokacji zasobów. Mechanizm rynkowy koryguje decyzję podmiotów gospo- darczych doprowadzając rynek do stanu równowagi.  Gospodarka rynkowa  jest jedną z form społecznej organizacji działalności gospodarczej.  Podmioty gospodarcze (producenci i konsumenci) podejmują decyzję dotyczące tego co i jak  produkować, a także co i jak podzielić. System gospodarczy, w którym koordynacja działalności  indywidualnych podmiotów odbywa się na rynku określany mianem gospodarki rynkowej.  Współczesny rynek jest zborem  wielu konkurujących i kooperujących ze sobą, na różnych  płaszczyznach podmiotów kierujących się własnymi indywidualnymi interesami. Zbiór ten nie- ustannie się rozszerza i rozwija.  W przeszłości słowo rynek mogło się kojarzyć z miejscami, w których dokonywano transakcji  kupna – sprzedaży. Często miały one charakter rynków lokalnych.  Obecnie wiele mówi się o  rynkach giełdowych . Są one przykładem tego w jaki sposób tradycyjny plac targowy może  stać się czymś nowoczesnym. Na rynkach giełdowych handluje się obecnie papierami warto- ściowymi i surowcami wartościowymi. Współcześnie przez pojęcie rynku rozumie się przeważ- nie same transakcje kupna – sprzedaży. Gdy życie gospodarcze opiera się na kupnie i sprze- daży ludzie kontaktują się miedzy sobą m.in. poprzez zawieranie umów, w których zobowiązują  się do przekazywania dóbr lub świadczenia usług w zamian za jakieś ekwiwalenty, następnie te  umowy są wykonywane, a strony starają się dochować tych warunków. Jeśli jednak umowy nie  są przestrzegane to podmioty, które tak postępują ponoszą dotkliwe konsekwencje swoich dzia- łań. W umowach przewiduje się bowiem sankcje, w przypadku gdy strona nie wywiązuje się z   dobrowolnie zawartych porozumień. Transakcje kupna – sprzedaży są bardzo ważną instytucją  życia gospodarczego opartego na wymianie.  Przez pojęcie rynku rozumie się  także strony transakcji wymiennych w tym sensie rynek two- rzą zarówno kupujący jak i sprzedający. Oni właśnie decydują o zawieraniu umów i ich wyko- nywaniu. Słowo rynek oznacza także wszystkie instytucje i mechanizmy życia gospodarczego,  które sprawiają, że jest ono oparte na wymianie jednych dóbr i usług na inne dobra i usługi. W  tym sensie rynek jest mechanizmem alokacyjnym, decydującym o tym co, ile i jak ludzie produ- kują i konsumują. Decyzje te są podejmowane przez ludzi, którzy kierują się sygnałami przesy- łanymi przez rynek. W ten sposób zapotrzebowanie zgłaszane na rynku wpływa na wielkość i 

(…)

… przewagi konkurencyjnej poprzez wykorzystanie korzyści skali, powoduje, że struktury są bardzo złożone.
Ekspansja rozwojowa firm zwiększa zapotrzebowanie na kapitały. Wewnętrzne źródła finansowania stają się niewystarczające (kredyty, zyski). Dodatkowy popyt na pieniądz sprzyja rozwojowi rynku pieniężno-kapitałowego.
Występujące na rynku podmioty mają różne formy własności. Dominującą formą są spółki…

konkurencji panującej na nich, w oparciu o intensywność wysiłków podejmowanych przez
uczestników konkurencji dla ubiegnięcia rywali. Są to:
konkurencja doskonała
• monopol doskonały
• konkurencja monopolistyczna
• duopol
Najbardziej konkurencyjną formą rynku jest konkurencja doskonała. Mamy tutaj do czynienia
zarówno z wieloma producentami jak i odbiorcami wyrobów czy też usług.
Innymi słowy…
… w działalności gospodarczej zarówno na
rynku zewnętrznym jak i międzynarodowym. Wolny rynek a tym samym konkurencja doskonała
nie powoduje równomiernego rozkładu korzyści. Większe korzyści osiągają efektywniejsi, bardziej zaawansowani w rozwoju. Nie oznacza to, że słabo rozwinięte kraje nie odnoszą żadnych
korzyści, ale są one niekiedy minimalne. Pomimo argumentów wskazujących nierealność modelów konkurencji…
… i nakładów do informacji cenowych aby maksymalizować zyski. Wszelkie zmiany, które
występują na rynku były w tej sytuacji dla przedsiębiorstwa zmianami zewnętrznymi gdyż musiało się ono do niej dostosować. Przy takim podejściu cały proces konkurencji sprowadza się
do oszczędnego zużycia istniejących zasobów i przesuwania ich do dziedzin, w których jest
wyższa stopa zysku.
W modelu konkurencji doskonałej…
… jedynie wtedy
kiedy kapitał i prywatne przedsiębiorstwa nie są mobilne i pozostają w kraju. Po150 latach podstawowe założenie RICARDO jest przestarzałe aktualnie nic nie jest bardziej mobilne do kapitałów.
Komputeryzacja i spadek kosztów połączeń między instytucjami finansowymi pozwoliły na osiągnięcie ogromnej mobilności kapitału finansowego oraz rozwoju korporacji transnarodowych.
Rozwój korporacji…
… ostatnich 30 lat wykształcił się globalny rynek kapitałowy który powiększa korzyści jakie
kraje osiągają z wymiany międzynarodowej. W latach 70-i 80 przemiany strukturalne na światowych rynkach finansowych wywarły istotny wpływ na międzynarodowe przepływy kapitałów.
Przemiany te przyczyniły się do globalizacji dotąd odrębnych rynków finansowych w jeden rynek ogólno światowy. Nastąpiła deregulacja finansowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz