Teoria feministyczna i dewiacja społeczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria feministyczna i dewiacja społeczna  - strona 1

Fragment notatki:


Co pozytywnego wniosła teoria feministyczna do teorii dewiacji społecznych? Otwarcie dyskusji na temat 3 kwestii: 1) Czy istnieje związek pomiędzy emancypacją kobiet i przestępczością kobiet? - Z punktu widzenia męskiej kryminologii pozytywnej odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, ponieważ emancypacja wiąże się z przejmowaniem przez kobiety męskich wzorców postępowania, więc zachowania dewiacyjne są częściej spotykane. W statystykach - zakres dewiacyjnych zachowań kobiet wzrasta, również akty zarezerwowane dla mężczyzn. - Z punktu widzenia kryminologii feministycznej - zbliżenie przestępczości kobiet i mężczyzn istnieje głównie w zakresie przestępczości przeciwko mieniu. W przypadku zachowań dewiacyjnych związanych z przemocą to mężczyźni przodują. 2) Obalenie mitu o łagodniejszym traktowaniu kobiet łamiących normy społeczne .
- Z męskim postrzeganiem kobiet - kiedy kobieta narusza zachowania kobiece poprzez zachowania dewiacyjne jest traktowana ostrzej aniżeli mężczyzna; kiedy kobieta zabija nie tylko jest karana przez sąd, ale też często wiąże się z 'karą' w postaci społecznego odrzucenia 3) Nowe podejście do teorii kontroli społecznej. - po różnych badaniach wniosek - kobiety są bardziej kontrolowane niż mężczyźni, głównie nieformalna kontrola społeczna, co w konsekwencji jest bardziej krępująca aniżeli formalna; kobiety nie mogą się zachowywać tak swobodnie jak mężczyźni w społeczeństwie, kontrola ubioru, mniejsza swoboda z poruszaniem się po mieście (nie we wszystkich dzielnicach ma swobodę); w socjalizacji dziewczynkom mniej się wybacza niż chłopcom; w przypadku kontroli formalnej to mężczyźni są poddawani większej kontroli, jednak istnieje jeden wyjątek - kontrola formalna ze strony państwa nad reprodukcją, zarządzaniem ciałem, przejawia się w Polsce w zakazie aborcji
2 problemy związane z dewiacyjnymi zachowaniami kobiet i mężczyznami 1) istnieje głęboka dysproporcja pomiędzy liczbą przestępstw popełnianych przez M i K (90 do 10%)
90% przestępstw z użyciem przemocy = M
2) Przemoc oraz groźba z użyciem przemocy ze strony M wobec K stanowią wciąż kluczowe parametru relacji płci
Podsumowanie
Kobiety i mężczyźni - 'zamknięci w kulturowych konstruktach płci
kobiety utożsamiane są z tradycyjnymi rolami matki i żony oraz postrzeganie przede wszystkim jako istoty seksualne. Socjalizacja do uległości i pełnienia róż żony i matki
mężczyźni to siłą…
Fragment filmu „Maska twardziela”
Wspaniały wykład o dupie maryni i o niczym, ken i barbie, muzea i inne takie: Erotyzacja przemocy - traktowanie przemocy jako jednego z naturalnych elementów związanych z miłością, zwłaszcza z seksem; często obrazy medialne (film, reklamy), ale także kanon literacki są pełne przedstawień tego typu: przemoc jest związana z relacją miłosną (na przykład, gdy kobieta zdradza mężczyznę, to ma on prawo ją uderzyć; kwestia zdrady w związku miłosnym). ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz