Teoria aktywnego poszukiwania renty- opraowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria aktywnego poszukiwania renty- opraowanie - strona 1

Fragment notatki:

TEoria aktywnego poszukiwania renty
Renta ekonomiczna jest to dodatkowa wypłata, jaką otrzymuje dany czynnik produkcji, ponad dochód transferowy konieczny do skłonienia go do świadczenia usług właśnie w tym zastosowaniu.
Renta ekonomiczna: wszelka długookresowa płatność otrzymywana za użytkowanie zasobu czynnika produkcji, która przekracza jego koszt alternatywny.
W warunkach doskonałej konkurencji, renta nie występuje. Pojęcia renta jest równoważne z pojęciem zysk ekonomiczny. Jest więc różnicą pomiędzy zyskiem a kosztem alternatywnym. Doskonała elastyczność podaży pracy ogranicza rentę do zera. Nieelastyczność zwiększa ją.
Poszukiwanie Renaty jest zachowaniem dążącym do maksymalizacji użyteczności.
Poszukiwanie renty pociąga za sobą:
obniżenie kosztów
dostosowanie produkcji do potrzeb
wprowadzanie innowacji organizacyjnych i technicznych
Czasem jednak dochodzi do tego poprzez zdobycie pozycji monopolisty, zarówno poprzez zmowę jak i w procesie konkurencyjnego wyłaniania naturalnego monopolisty.
Aktywne poszukiwanie renty to tracenie zasobów w procesie zabiegania o rentę monopolistyczną, a więc np. lobbing. Negatywne skutki APR to:
strata społeczna z istnienia monopolu
zasoby utracone na APR
błędy alokacji zasobów
interwencje państwa w system rynkowy.
APR jest bardziej szkodliwe niż same monopole.
W przypadku monopolu naturalnego, renta monopolowa jest transferem od nabywców do monopolisty, monopol może nią swobodnie dysponować.
Renta uzyskana w drodze APR dzieli się na:
koszty ubiegania się o ochronę (np. prawnicy)
transfery monopolisty do dostawców ochronnych regulacji
polityków
urzędników
budżetu (podatników)
część dla monopolisty. Konsumenci więcej tracą na APR niż zyskują monopoliści. Mogliby się skrzyknąć, ale z powodu ich dużej liczby koszty organizacyjne takiej operacji uniemożliwiłyby ją.
Od polityków również nie można się spodziewać zwalczania APR, gdyż są oni zainteresowani współpracą z grupami interesu. Podobnie urzędnicy.
Wymiar sprawiedliwości opierający się na konstytucji jest uznawany za najskuteczniejszą siłę mogącą przeciwdziałać APR. Konstytucja jednak może być pod wpływem grup nacisku żywych w trakcie tworzenia jej. Podobnie interpretacje sądów mogą zależeć od chwili.
APR nie da się wyeliminować z życia społecznego, można co najwyżej starać się je redukować.


(…)

… konkurencji, renta nie występuje. Pojęcia renta jest równoważne z pojęciem zysk ekonomiczny. Jest więc różnicą pomiędzy zyskiem a kosztem alternatywnym. Doskonała elastyczność podaży pracy ogranicza rentę do zera. Nieelastyczność zwiększa ją.
Poszukiwanie Renaty jest zachowaniem dążącym do maksymalizacji użyteczności.
Poszukiwanie renty pociąga za sobą:
obniżenie kosztów
dostosowanie produkcji do potrzeb…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz