Teologia moralna fundamentalna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teologia moralna fundamentalna - strona 1 Teologia moralna fundamentalna - strona 2 Teologia moralna fundamentalna - strona 3

Fragment notatki:

Teologia moralna fundamentalna. Wykład 16.02.2011. Wprowadzenie do teologii moralnej fundamentalnej.
Niedoskonałość moralna Starego Testamentu.
Element złorzeczeń i przekleństw. -dlaczego przekleństwa są w Piśmie Św. ? Bóg do tego dopuścił? -Psalm 137 np. Izraelita modli się do Boga, aby dał mu siłę, by mógł zabić dziecko wroga.
-złorzeczenia i przekleństwa chroniły sprawiedliwość w tamtym czasie.
-bogaty krzywdził biednego. Ale bogaty się bał, że biedny wypowie formułę złorzeczeń i na bogatego spadnie kara. Nie można było wypowiadać formuły bez prawdziwej krzywdy- nie może być wypowiedziana bez powodu. To odwoływało się do kosmicznej siły.
Element praw odwetu. -„oko za oko, ząb za ząb”- Kodeks Hammurabiego XVIII-XVII w. przed Chr. -zemsta, prawo do odwetu.
-jeśli w danych osobach płynie ta sama krew, to są ściśle ze sobą złączeni.
-brak tolerancji, trzeba się odciąć od zła.
-jeśli się ktoś źle prowadzi, a ty nie zareagujesz, to na Ciebie też spadnie kara, nie można przechodzić obojętnie, trzeba się wyraźnie odciąć od tej osoby.
-cała rodzina poszkodowanego będzie się chciała zemścić na oprawcy i zrobić mu to samo. Nikt nikomu nie daruje. Jeśli ktoś zrobił komuś coś złego, mógł być pewien, że do końca życia nie będzie spokojny.
-ludzie tym samym uczyli się, że za zło spotka ich kara. Element wojny ludobójczej. (ST- Wojny Jahwe) -wojsko wpadało do miasta i wszystkich zabijało, by nie mogli się zemścić. (chodzi o prawo odwetu)
-poganie byli zdeprawowani, nie chcieli nikogo zostawiać przy życiu. -wojna to walka o wartości.
Element wielożeństwa i rozwodów. ST - Na terenach Starożytnego Wschodu rozwody były nagminne i łatwo można było je dostać. -kobieta była własnością mężczyzny, była traktowana jako zwierzę, lub rzecz.
-jeśli mężczyzna wygna kobieta, to zostaje jej tylko to, co w tej chwili miała na sobie.
List rozwodowy Mojżesza.
-przy dwóch świadkach podpisuje się list rozwodowy.
-jeśli ktoś się rozwiódł, to nie może drugi raz ożenić się z tą kobietą.
-jeśli mężczyzna zgwałcił dziewicę, to musiał się z nią ożenić. Ona była wówczas przeklęta i nikt by jej nie chciał.
-elementy, przez które mężczyzna mógł się rozwieźć: długa i ciężka choroba, cudzołóstwo (zawsze winna była kobieta). Kobieta nośnikiem tajemniej siły.
Wielożeństwo.
-mężczyźni posiadali wiele żon, niektóre to były tylko nałożnice. Ale liczyła się wyłącznie ilość dzieci-musiała to być liczna gromadka.


(…)

…. Wybranie. Nie ma żadnego powodu dla którego Pan Bóg wybrał Naród Izraelski jako Naród Wybrany. Bóg trwa przy swoim wyborze, mimo grzechów ludu. Bóg obiecuje Abrahamowi liczne potomstwo i ziemię. Miała to być wieczna obietnica. Wybranie niesie za sobą pewne zobowiązanie. Np. kontrowersyjny prorok Ozeasz musi pojąć za żonę prostytutkę. Ona cały czas popełnia cudzołóstwo, odchodzi od niego, a Bóg każe Ozeaszowi szukać jej i sprowadzić znowu do domu. To porównanie między Bogiem a Narodem Wybranym, który także grzeszy, odchodzi od Boga, a Bóg miłosiernie przygarnia ich z powrotem. Wybranie może być okazją do kary. Bóg zna swój lud, więc za jego przewinienia może zesłać na nich karę. Wykład 9.03.2011.
Znieważanie drugiego człowieka- szyderstwo- uważane jest za jedno z najcięższych przewinień…
… teologii moralnej po Soborze Watykańskim II po linii ubiblijnienia całej teologii. W Piśmie Św, w NT znajdujemy dużo pouczeń moralnych-( zakazy, nakazy), nie ma tam zamkniętego systemu moralnego. Wskazówki szczegółowe, dostosowanie do sytuacji. Mamy wiele konkretnych pytań, ale w Piśmie Św. nie znajdujemy na nie odpowiedzi. Potrzeba więc pewnej mądrości, dzięki której człowiek dzięki lekturze Pisma Św…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz