Teologia fundamentalna - cuda

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teologia fundamentalna - cuda - strona 1 Teologia fundamentalna - cuda - strona 2 Teologia fundamentalna - cuda - strona 3

Fragment notatki:

Rok III,sem.2
TEOLOGIA FUNDAMENTALNA Na podstawie wykładu ks.dr Marka Żmudzińskiego CUD jest znakiem empirycznym o charakterze nadzwyczajnym, który Bóg nawiązuje kontakt z człowiekiem, objawia nam zbawienia i wskazanie na różnicę Królestwa Bożego.
W P.Ś. nie ma słowa „cud”, ale jest wiele określeń, ale niepodobnych do nich (dynamis, semeoon, ergon) wyraża znakowy wymiar cudów. To dzieła przez, które Bóg komunikuje swą wolę zbawczą.
(terata, paradoksa, areka) - jest ich kilka w P.Ś., też opisują cuda, wypowiadają aspekt nadzwyczajności zjawisk cudownych.
Sens cudów Jezusa:
Cud jest znakiem miłującej obecności Boga i zaproszeniem do wiary, niczego nie złamie, ale jest znakiem włączenia rzeczywistości w historię Bożej ekonomii. Jezus nie zawiesza i nie łamie praw natury lecz napawia, obrazuje możliwości jakie stwórca zawarł w stworzeniu całej historii.
3 ETAPY POZNANIA CUDÓW :
Spontanicznie religijne
Weryfikacja naukowa (historyczna i medyczna) - by stwierdzić ,że to zdarzenie jest niewytłumaczalne
Refleksja teologiczna, w której stwierdza się, że stanowisko jest samym działaniem Boga.
Cudem Jezusa jest tajemnica i cud zmartwychwstania. Zmartwychwstanie to nadzwyczajny dar Bożej wszechmocy, którą Jezus przeszedł ze stanu śmierci do nowego nadprzyrodzonego życia w chwale Ojca. Drugi stanowi fakt ponadhistoryczny i tajemnicę wiary gdyż dokonał się w rzeczywistości - eschatycznej, jest jednak dostępne w historii dzięki historycznym znakom: chrystofonii i pustego grobu.
ZMARTWYCHWSTANIE W KATECHEZIE I LITURGII PIERWOTNEGO KOŚCIOŁA :
Najstarsze teksty o zmartwychwstaniu w PŚ: wyznania wiary (formuły wiary) -IV- V w. „Bóg go wskrzesił” „On żyje” Hymny liturgiczne: Flp 2,6-II; 1Tm 3,16 - poniżenie i wywyższenie (nowe życie)
Aklamacje chwałą Jezusa: Kyrios ( ponad Rz 10,9; Maronata (przyjdź Panie Jezu)
Katechezy paschalne śp. Pawła i piotra opisane w Dz
- 5 mów św. Piotra: np.2, 22-36; 10,34-43 (sztandarowe), do Rządów w dano Korneliusza do pogan
- 2 mowy św. Pawła: 13,16-41; 17,22-32
-mowa diakona Szczepana: 7,1-53
PRZEKAZ EWANGELII O ZMARTWYCHWSTANIU :
I.PUSTY GRÓB: Pewną rzeczą jest to, że Jezus umarł i został pogrzebany. Nie mógł być pochowany w grobie swoich przodków, ale czasem ciała oddawali rodzinie czy przyjaciołom. Wpływowy żyd Józef poprosił o ciało Jezusa i złożono go w grobie. Apostołowie musieli wiedzieć gdzie był grób Jezusa. Tam gdzie jest ciało Jezusa udają się kobiety - 1 dnia o świcie dzień po szabacie. Było kilka kobiet, najczęściej wymieniane trzy, by namaścić ciała, Mt- kobieta - zobaczyć pusty grób.

(…)

… próby tłumaczenia. Wymyślono słowo ZBÓR, ale się ono nie przyjęło. Zbór zarezerwowano dla protestantów, a cerkiew dal kościołów wschodnich. Słowo kościół pochodzi od łać CASTELLUM - zamek gród - tak nazywano murowana świątynie. Jezus w ogóle nie używał słowa KAHAL. Zamkną swoja nowinę w KRÓLESTWO BOŻE.
Z łac. Ecclesia - z tego przechodzi do języków romańskich -wł-chiesa, fr-eglise, hisz- iglessia…
… nie ustaje w zwiastowaniu powszechnego panowania Boga.
Odnowienie w wydarzeniach Zmartwychwstania wspólnoty Jezusa Chrystusa z jego Uczniami, rozpoczęcie życia eklezjalnego.
Posłanie Ducha Św., który czyni z Kościoła prawdziwe Boże dzieło.
Uformowanie Kościoła pośród pogan.
Oderwanie się Kościoła od synagogi.
Ad1: Zwołanie przez Pana Boga obietnic dotyczących Pana Jezusa miał się do czegos odwołać.
Ad5…
… ani nie dopuszcza żadnej apelacji w oparciu o Ducha Św.
6

… przymierze Narodu Wybranego z Bogiem.
ETAPY ROZWOJU W ST- przymierze z Mojżeszem na górze Synaj i teokracja izraelska.
W czasach Jezusa Królestwo Boże pojmowano na 3 sposoby:
I) Królestwo Boże to rzeczywistość polityczna polegająca na odzyskaniu narodowej niezależności oraz na obfitość doczesnych dóbr materialnych.
II) Królestwo Boże to rzeczywistość eschatologiczna, która będzie czasem i miejscem triumfu…
… w Rzymie był kwestionowany w XIX i XX w. Jednak listy Klemensa Rzymskiego, Ignacego Antiocheńskiego, Dionizego z Koryntu i Ireneusza z Lyonu to potwierdzają.
Miejsce śmierci Piotra - Badania archeologiczne
Przekaz prezbitera Gajusa - początek II w. Świadectwo o grobach. Miejscem śmierci i pogrzebu piotra był Cyrk Nerona w okolicach Watykanu. Badania archeologiczne ujawniły, że dawna bazylika…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz