Telewizja kolorowa -omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Telewizja kolorowa -omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TELEWIZJA KOLOROWA
Zasada działania telewizji kolorowej opiera się na możliwości odtworzenia dowolnego koloru z trzech podstawowych barw.
cz=700nm
cz=550nm
cz=360nm
W większości aktualnie eksploatowanych kamer telewizyjnych wykorzystujemy przetworniki półprzewodnikowe CCD przetwarzające impulsy na odpowiadające im sygnały elektryczne.
Proces analizy obrazu kolorowego w kamerze telewizyjnej.
W strefie obrazowej zostaje zakumulowany obraz przetworzony przez fotodetektor jak również jak również dokonywany jest przesył obrazu do strefy pamięciowej. Przesył ten odbywa się w czasie trwania impulsu wygaszania poziomego i pionowego. Część pamięciowa zapamiętuje cały półobraz i przesyła go do luster dichorycznych. Lustra dichoryczne oraz filtry barwne rozdzielają obraz na 3 oddzielne obrazy odpowiadające zawartości poszczególnych kolorów. Następnie poprzez lampy analizujące, każdy piksel jest układany na sygnały elektryczne trzech podstawowych kolorów.
Wymagania telewizji kolorowej:
- obraz kolorowy musi być odbierany przez odbiornik czarno-biały
- obraz czarno-biały musi być odtwarzany przez telewizor kolorowy
- pasmo kanału telewizyjnego jest ograniczone do 8Mhz
Ze względu na ograniczenie szerokości kanału telewizyjnego do 8MHz chcąc przesłać sygnał telewizji kolorowej (składowe 3 kolorów) stosuje się specjalne kodowanie umożliwiające przesyłanie i odbiór telewizji kolorowej.
RODZAJE SYSTEMÓW TELEWIZJI KOLOROWEJ
W celu odtworzenia poszczególnych kolorów wystarczy przesłać sygnał jednego koloru, sygnał luminacji i chrominancji. Na podstawie tych danych odtwarzane są pozostałe kolory.
1. System NTSC
Opracowany w roku 1953, stosowany w Ameryce Północnej i Południowej. Ilość linii to 525, 30 obrazów na sekundę, liczba pikseli w jednej linii 640. W systemie tym w matrycy kodującej wytworzone są sygnały luminancji i chrominancji oraz sygnały różnicowe związane z kolorem czerwonym i niebieskim. Szerokość kanału telewizyjnego wynosi 6MHz.
W systemie tym wykorzystano zjawisko niejednakowej rozdzielczości oka dla poszczególnych barw. Kiedy zmiany oglądanego obiektu maleją oko ludzki koncentruje się na barwach o odcieniach pomarańczowych i niebiesko-zielonych dlatego w systemie NTSC barwę małych elementów traktujemy jako mieszaninę dwóch a nie trzech kolorów.
2. System SECAM
Stosowany w Europie wschodniej, Francji i w Azji. Ilość linii 625, 25 obrazów / s i rozdzielczość 640 punktów w linii. Wytworzone w kamerze sygnały barw podstawowych są podawane do matrycy kodującej, w której powstaje sygnał luminancji Ey=0,3En + 0,59Eg + 0,11Eb, sygnał chrominancji równy DN= -1,9(EN - Ey) oraz Db=1,5 (Eb-Eg) oraz sygnały różnicujące EN - EY= 0,7EN - 0,59Eg - 0,11Eb.


(…)

… tych oraz sygnałów luminancji możemy uzupełniać sygnały podstawowych kolorów
Sygnał luminancji Ey po opóźnieniu zostaje odprowadzony do mieszacza. Sygnały chrominancji DN i DB są ................ częstotliwościowo. Następnie doprowadzone są do mieszacza na wyjściu którego otrzymujemy sygnał telewizyjny.
Dekoder PAL
3.System PAL Powstał w wyniku udoskonalenia systemu NTSC, którego wadą są szkodliwe przesunięcia fazowe pomiędzy sygnałem luminancji i chrominancji. W systemie PAL wprowadzono przesunięcia sygnału różnicowego w fazie o 180˚. Powstał on w 1956r, stosowany w Europie i Afryce, ilość linii 625, ilość obrazów 25/s i 640 pikseli w jednej linii.
Układ kodujący przedstawiony na powyższym rysunku przy pomocy matrycy zamienia sygnał trzech podstawowych kolorów na sygnał luminancji Ey i dwa sygnały różnicowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz