To tylko jedna z 14 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
1. Podać definicję stopnia rozdrabniania: operacji systemu operacji.
W procesie rozdrabniania następuje pomniejszenie ziarn nadawy do wymiarów określonych warunkami konstrukcyjnymi maszyn rozdrabniających. Stosunek wielkości ziarn nadawy do wielkości ziarn produktu nazywa się stopniem rozdrobnienia n i wyraża wzorem :
gdzie: D − wymiar ziarn nadawy
d − wymiar ziarn produktu
Graniczny stopień rozdrobnienia − jest to stosunek wymiarów liniowych grupy największych ziarn nadawy Dmax do wymiarów liniowych grupy największych ziarn produktu dmax.
80 − procentowy stopień rozdrobnienia − jest to stosunek wymiarów sita, przez które przechodzi 80% nadawy, do otworu sita, przez które przechodzi 80% produktu.
3. Wyjaśnić sposób konstruowania krzywych wzbogacania Henry'ego i kiedy stosuje się ten sposób graficznej oceny wyników rozdziału.
Funkcję λ = f(γ) nazywa się krzywą wzbogacalności. Na podstawie krzywych wzbogacalności można wnioskować, czy i w jakiej mierze kopalina nadaje się do wzbogacania, czy dana metoda wzbogacania jest właściwa oraz jakie wyniki można otrzymać stosując dany sposób wzbogacania.
Krzywe wzbogacalności umożliwiają dobór zarówno końcowych wskaźników technologicznych (γ,β,ε,ϑ) jak i wskaźników w poszczególnych stadiach procesu, czyli pozwalają na zaprojektowanie racjonalnych schematów technologicznych. Krzywa Henry'ego Próbkę rudy o wadze Q [kg] rozdzielono na n frakcji o różnych zawartościach składnika użytecznego λ.
Po wysuszeniu i określeniu wagi C każdej frakcji oblicza się ich wychody γ.
C1+C2+...+Cn = Q γ1 − wychód najbogatszych frakcji γ1+γ2+...+γn = 100% λ1 − zwartość składnika użytecznego
λ1,λ2,...λn Dla określenia danych wykreśla się tzw. podstawową krzywą wzbogacalności w układzie współrzędnych (γ, λ). Rozpoczyna się od dołu od frakcji najbogatszych. Wykreśla się kolejne prostokąty o podstawie λ i wysokości γ. Otrzymaną linię schodkową zastępuje się krzywą ciągła λ w ten sposób by
powierzchnie prostokątów i powierzchnie ograniczone krzywa były jednakowe.
%
(…)
… powłoki elektronowej. W przypadku minerałów własności magnetyczne są wypadkową własności pierwiastków chemicznych i charakteryzują się tzw. podatnością magnetyczną. Minerały dzieli się na:
diamagnetyki, paramagnetyki, antyferromagnetyki, dla których podatność magnetyczna zależy od natężenia pola magnetycznego.
Im wyższa jest podatność magnetyczna minerału, tym silniejsze jest działanie na ziarna tego minerału pola magnetycznego.
Dla ziarn para− i diamagnetycznych podatność χ jest wartością stała. Dla ciał silnie magnetycznych χ zmienia się z wielkością ziarna i natężeniem pola magnetycznego.
Na ziarno umieszczone w polu magnetycznym będą działały:]
− siła grawitacji − siła magnetyczna
Przy odpowiednim natężeniu pola magnetycznego siła ta dla ziarn o dużej podatności może osiągnąć duże wartości…
… dla ziarn o ∅ >4mm, dla ziarn o ∅ < 1mm wzbogacanie jest nie opłacalne. Ziarna 1÷4mm można wzbogacać w hydrocyklonach z cieczą ciężką. Różnica w gęstości skały płonnej i składnika użytecznego powinna wynosić min. 100kg/m3.
parametry cieczy ciężkich Wyróżniamy ciecze jednorodne i niejednorodne (zawiesinowe np. baryt, magnetyt, piasek kwarcowy).
Jednorodne − są najlepsze ale wadą jest ich wysoka cena (bromoform, czterochlorek węgla), posiadają właściwości lotne oraz są bardzo toksyczne.
Niejednorodne − składają się z ziarn < 100μm, są nietrwałe ( po upływie dłuższego czasu następuje sedymentacja ziarn)
Gęstość cieczy ciężkich waha się w granicach od 850 (ksylen) do 4270 kg/m3. Najważniejsze parametry cieczy ciężkich to gęstość, trwałość, lepkość.
18. Zasady działania osadzarek Pod wpływem działania…
… działania, zakres zastosowań.
powietrzne 45÷100μm − przepływowe − cyrkulacyjne
hydrauliczne ziarna powyżej 4mm
Lżejsze ziarna są porywane przez strumień powietrza lub wody
20. Flotacja: co to jest, kiedy się ją stosuje i jakie parametry wpływają na jej przebieg.
Flotacja− jest metodą wzbogacania w której rozdział ziarn mieszaniny różnych minerałów następuje na podstawie różnic zwilżalności powierzchni…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)