To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Technologia obiektowa w przedsiębiorstwie Anna Śmigielska
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Spis treści Wstęp Współczesne przedsiębiorstwa działają pod wpływem wielu przeobrażeń czy wręcz rewolucji, które dokonały się zarówno na płaszczyźnie biznesu, jak i technologii komputerowych.
Przeobrażenia w biznesie, powodowane zwiększeniem konkurencji i naciskiem na redukcję kosztów obejmują między innymi:
większe współzawodnictwo,
załamanie się koncepcji centralnego hierarchicznego zarządzania,
nacisk na ciągłe usprawnienia procesów biznesowych.
Rewolucje technologiczne z kolei obejmują pojawienie się i upowszechnienie:
komputera osobistego,
komputerowych systemów rozproszonych (sieci lokalne i rozległe),
systemów klient / serwer,
graficznych interfejsów użytkownika.
Przedsiębiorstwa chcące przetrwać muszą pokonać chaos, który został spowodowany przez wymienione przeobrażenia. Zarówno procesy biznesowe, jak i komputerowe systemy informacyjne stały się bardzo skomplikowane, a ponadto wielokrotnie obciążone są dużą odpowiedzialnością, jak to jest w przypadku systemów służących ochronie życia człowieka (np. systemy monitorujące skażenie środowiska itp.). Utrudnia to znacznie reorganizację istniejących systemów informacyjnych.
Rozwiązaniem służącym zapanowaniu nad skomplikowaniem i chaosem jest zupełnie nowe podejście do rozwiązywania problemów i nowy sposób myślenia o procesach biznesowych i systemach informacyjnych. Procesy biznesowe powinny być zaprojektowane tak, aby mogły być w łatwy sposób zmieniane i modernizowane w celu sprostania wymogom współczesnego dynamicznego rynku. Wraz ze zmianą procesów biznesowych zmieniać się również muszą wspierające je systemy informacyjne, a w warunkach bardzo wymagającego rynku czas tych zmian powinien być jak najkrótszy. Procesy biznesowe i systemy informacyjne powinny zatem być modelowane i rozwijane razem.
Problemy systemów informacyjnych przedsiębiorstw Potrzeba integracji systemów informacyjnych przedsiębiorstw Systemy informacyjne przedsiębiorstw spełniając wymagania, pod kątem których zostały zaprojektowane jako oddzielne systemy, nie spełniają jednak wszystkich oczekiwań ich użytkowników. Użytkownicy oczekują większej funkcjonalności, koordynacji i integracji istniejących w przedsiębiorstwie systemów informacyjnych. Co więcej, użytkownik oczekuje na informacje w jak najkrótszym czasie, gdyż błyskawiczny dostęp do informacji stał się niezbędnym elementem współczesnego biznesu.
Przykładowo, menedżerowie muszą znaleźć i zintegrować dane finansowe z oddziału rachunkowości i dane z firmowego banku, czy też informacje o stanie magazynu firmy i dane o dostawcach. Każdy z tych działów dysponuje systemem, ze sprzętem i oprogramowaniem, który najlepiej zaspokaja unikatowe potrzeby danego działu. Systemy te dobrze wykonują swoje specyficzne zadania, zwykle jednak uniemożliwiając analizę i konsolidację danych pochodzących z różnych źródeł. Nie są one przystosowane do przyjmowania i dzielenia informacji z innymi systemami. Problem polega na tym, jak je powiązać w celu wydobycia i dostarczenia zbiorczej informacji, nie zaś na tym, jak tworzyć bardziej efektywne i lepiej spełniające swoje zadania samodzielne systemy informacyjne.
(…)
… i projektowania, języki programowania, bazy danych czy systemy operacyjne.
Co to jest obiekt?
Obiekt jest to komponent programowy, który zawiera zarówno prywatne informacje, jak i pewną funkcjonalność, tj. zestaw czynności i zachowań, które może on wykonać. Obiekt zawiera dane i logikę w jednym programowym tworze. Obiekt posiada cechy reprezentujące jakieś logiczne pojęcie oraz zestaw operacji do zarządzania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)