Technologia chemiczna- pytania na egzamin

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia chemiczna- pytania na egzamin - strona 1

Fragment notatki:

Węgiel i ropa pytania z tego roku:
WĘGIEL I 1. Wymienić grupy macerałów. 2. Wyjaśnić co oznacza wilgoć w stanie powietrzno-suchym 3. Co to jest pak węglowy? 4. Skład smoły koksowniczej. 5. Jakie typy węgli przechodzą przez stan plastyczny? 6. Wymienić główne kierunku przetwórstwa węgla brunatnego. Które najważniejsze? 7. Ile jest tlenu w węglu kamiennym? 8. Na czym polega system zasypowy komór? 9. Wymienić i narysować wzór grup tlenkowych w węglu. 10. Jak przeliczyć Va na V daf? (Wzór) 11. Narysować wzór: krezolu, pirydyny, fenantrenu. 12. Jakie właściwości charakteryzują węgle energetyczne?
ROPA I 1. Zaznaczyć od jakiej wartości mamy do czynienia z ropą wysoko siarkową? 2%mas, 2,5% mas czy 3%mas 2. frakcje benzynowa to C5-C10, C14-C17, C24-C60 3. Co charakteryzuje LO? Wymienić według malejącej liczby LO 4. Co charakteryzuje olej napędowy? 5. Co to jest przeróbka pierwotna i wtórna? 6. Parametr fizykochemiczny różniący ropę lekką od ciężkiej 7. Z jakich rop otrzymamy wiec frakcji benzynowych? 8. Podać zakres wrzenia pozostałości po destylacji atm i próżniowej 9. Wymienić składniki grupowe ropy 10. Jaką zasadą się kierujemy podczas produkcji oleju napędowego
11. Składniki w ropie, których jeszcze chcemy się pozbyć
12. Wymienić instalacje do przeróbki gazu
ROPA 2 1. Który z heteroatomów jest kryterium w klasyfikacji rop (N,O,S) i którego jest najwięcej? 2. Oszacuj jakich składników grupowych jest najwięcej w ropie naftenowo-parafinowo-aromatycznej 3. Właściwości benzyn. 4. Różnica pomiędzy ropą lekką a ciężką 5. Różnica pomiędzy mazutem a gudronem 6. Zakres temperatur wrzenia w destylacji atmosferycznej 7. Wymienić dodatki olejów napędowych 8. Wpływ gęstości i lotności na benzynę. 9. Były wymienione nazwy: chryzen, fenantren itp. i napisać do jakich składników grupowych należą 10. Nie pamiętam dokładnie, ale chodziło o to czym się należy kierować przy produkcji benzyny, jakie warunki ona powinna spełniać, czy coś tego typu. 11. Co to jest benzyna reformulacyjna (czy coś podobnego:P) 12. Wymienić procesy, jakie się robi z gazem po wydobyciu WĘGIEL 2 1. Wymienić grupy litotypów 2. Wyjaśnić co oznacza wilgoć przemijająca 3. Co to jest pak węglowy?

(…)

… średniouwęglonym? 8. Na czym polega system ubijany komór? 9. Wymienić i narysować wzór grup tlenkowych w węglu. 10. Jak przeliczyć Aa na Ad? (Wzór) 11. Narysować wzór: ksylenu, pirenu, benzopirenu. 12. Wymienić parametry które klasyfikują węgle według typów.

... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz