Techniki japonskie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 175
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Techniki japonskie - strona 1 Techniki japonskie - strona 2 Techniki japonskie - strona 3

Fragment notatki:

Koncepcje wspierające zarządzanie ukierunkowane na jakość - szkoła japońska KAIZEN (Gai San )
HOSHIN KANRI KANBAN 5 S QFD POKA YOKE Lean management KAIZEN - japońska filozofia zarządzania Znaczenie słowa KAIZEN :
Nieustanne poprawianie, ulepszanie, zmiana na lepsze, doskonalenie. Doskonalenie metodą „małych kroków”
„ziarnko do ziarnka”
Kaizen w akcji Wyobraźmy sobie fabrykę sprzętu gospodarstwa domowego z typową taśmą produkcyjną, przy której pracownicy montują pralki lub odkurzacze. Załóżmy, że na wykonanie prostej czynności potrzebują siedmiu sekund, z czego pięć zajmuje obrót ciała do umieszczonego za plecami pojemnika z materiałami lub elementami. Wystarczy postawić pojemnik przed robotnikiem i cała operacja trwa o cztery sekundy krócej, co oznacza trzykrotny wzrost wydajności pracy. Charakter Kaizen: (wg Shoichiro Toyoda, 2000) Ludzie myślą, że dążymy do perfekcji, jednak w Toyocie wiemy, że naszym zadaniem są zmiany. Wierzymy, że nie ma sposobów doskonałych, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniach. Celem jest przełamanie dotychczasowych nawyków poprzez KAIZEN. Twórca koncepcji - Masaaki Imai (1986 rok, wydaje książkę pt. Kaizen).
Kaizen oznacza doskonalenie. Więcej - ciągłe doskonalenie w każdej dziedzinie życia - w życiu prywatnym, społecznym i służbowym. W miejscu pracy - Kaizen oznacza ciągłe doskonalenie obejmujące każdego - menedżerów i pracowników. Doskonalenie to można prowadzić małymi krokami, które jednak prowadzą do ciągłego zbliżania się do doskonałości. Wg Kaizen - żaden dzień nie powinien minąć bez dokonania jakiejś poprawy w którymś z obszarów funkcjonowania firmy. Warunki KAIZEN Praca zespołowa Samodyscyplina Wysokie morale Koła jakości Ukierunkowanie na doskonalenie Wszyscy zaangażowani Nie oczekuj od razu wyników, nie zniechęcaj się! 10 zasad kaizen Problemy stwarzają możliwości Pytaj 5 razy „Dlaczego?” Bierz pomysły od wszystkich Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia Odrzucaj ustalony stan rzeczy Wymówki, że czegoś się nie da zrobić są zbędne Wybieraj proste rozwiązania - nie czekając na te idealne Użyj sprytu zamiast pieniędzy Pomyłki koryguj na bieżąco Ulepszenie nie ma końca KAIZEN to część Toyota Production System - TPS System produkcji Toyoty zakłada, że samochód ma "iść jednym ciągiem" przez linię produkcyjną.

(…)

… Yoji Akao, Stany Zjednoczone
Cel:
promowanie i rozwijanie metod, narzędzi oraz szkoleń z zakresu QFD. Instytut jest organizacją non-profit, zajmującą się propagowaniem wiedzy, technik i badań związanych z metodą QFD. QFD Institute
Do głównych zadań Instytutu należy:
upowszechnianie praktyki QFD,
uaktualnienie podejśc, metod, narzędzi QFD,
opracowywanie tzw. case studies, pozwalających organizacjom…
…. Rozwiązując problemy, należy koncentrować się na:
miejscu (stanowisku pracy), w którym problem się pojawia (gemba), rzeczywistym przedmiocie (gembutsu) faktach (genjitsu). Ostrzeżenie dla menedżerów: zamiast na Syberię, wyślemy Cię do gemba! Przykład
Kiedy prezes Toyoty Taiichi Ohno zauważył, że jeden z menedżerów izoluje się od tego, co dzieje się na liniach produkcyjnych, wysłał go do hali produkcyjnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz