To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Technika transmisji. Detekcja i korekcja błędów. Technika transmisji
Istnieją dwa odmienne sposoby przesyłania dowolnej informacji przez łącza radiokomunikacyjne:
transmisja analogowa - oznacza, że są przesyłane sygnały o ciągłym widmie częstotliwości, takim jak głos, dźwięk lub światło
transmisja cyfrowa - w najprostszym wydaniu oznacza, że przesyłany jest ciąg impulsów dwustanowych typu tak/nie, podobnie jak w komputerach. Sygnały te, zwane bitami, mogą być transmitowane przy współczesnych technologiach w szerokim zakresie szybkości, nawet powyżej kilkadziesiąt Mb/s.
Większość istniejących łączy transmisyjnych, po których są przesyłane dane na najniższym poziomie infrastruktury, jest przeznaczona do transmisji analogowej, a nie cyfrowej
Istnieje wiele parametrów charakteryzujących przydatność łączy bezprzewodowych do transmisji danych.
Detekcja i korekcja błędów
Protekcję dzielimy na detekcję i korekcję. Detekcja - zapewnia wykrycie błędów, lecz nie poprawia automatycznie wykrytych błędów . Kiedy wykryjemy błędy informacja może być poddana dalszej obróbce ale jedynie po wykonaniu odpowiednich operacji interwencyjnych.
Korekcja - polega na tym, że użytkownik nie musi wnikać w to, czy w trakcie transmisji został wykryty błąd, czy też transmisja przebiega idealnie, gdyż w razie wykrycia błędu współpracujące algorytmy protekcji poprawiają go automatycznie. Wczesne kody nadmiarowe:
Kontrola bitu parzystości
Kod `dwa z pięciu'
Powtarzanie bitów
Kod Hamminga
Kod Hamminga wykrywa i koryguje błędy polegające na przekłamaniu jednego bitu (ang.) single error correction. Dla niezawodnej transmisji wymagane jest, aby odległość Hamminga między słowami transmitowanym i odbieranym, wynosiła 0 lub 1. Kod ten może wykrywać (ale już nie korygować) błędy podwójne (dwa jednocześnie przekłamane bity), (ang.) double error detection.
Dla porównania: prosty kod z kontrolą parzystości nie może korygować żadnych błędów ani też nie może być używany do detekcji błędu na więcej niż jednym bicie.
W roku 1950 Hamming przedstawił kod (7,4), który kodował 4 pozycje informacyjne jako słowo 7-bitowe, dodając 3 bity parzystości.
Graficzne przedstawienie 4 bitów informacyjnych i trzech bitów parzystości
Pojemność toru transmisyjnego. Pojemność transmisyjna BL
(…)
… dwóch wzajemnie zależnych parametrów światłowodowych: przepływności binarnej B (określanej w Mb/s, Gb/s, Tb/s) i maksymalnej odległości L (w km) między regeneratorami sygnału.
Pojemność transmisyjna BL we współczesnych traktach światłowodowych osiąga wartości od 200 (Gb/s)km do 360 (Tb/s)km w zależności od stosowanej technologii włókna, jego tłumienności, wzmacniaczy optycznych i jakości połączeń torów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)