Taylor-Przystosowanie do zagrażających wydarzeń

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1218
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Taylor-Przystosowanie do zagrażających wydarzeń - strona 1 Taylor-Przystosowanie do zagrażających wydarzeń - strona 2 Taylor-Przystosowanie do zagrażających wydarzeń - strona 3

Fragment notatki:

Ryn. Notatka składa się z 3 stron.
Taylor „Przystosowanie do zagrażających wydarzeń”
Teoria adaptacji poznawczej - jednostka po zagrażającym wydarzeniu przystosowuje się ponownie (koncentracja na 3 sprawach) : 1. szuka sensu zdarzenia (poszukiwanie atrybucji zdarzenia).
Przez zrozumienie przyczyny zdarzenia można dojść do zrozumienia jego istoty i wpływu. 98% pacjentek z rakiem podawało prawdopodobne przyczyny choroby.
Dwie formy znaczenia zachorowania:
a) atrybucja przyczynowa - stres, czynniki rakogenne (substancje chemiczne), czynniki środowiskowe, dziedziczne, dieta, uderzenie w pierś
b) przemyślenie życia - przewartościowanie, zmiana postaw, priorytetów.
Pozytywne znaczenie doświadczenia warunkuje lepsze przystosowanie. 2. odzyskuje kontrolę nad tymi zdarzeniem (tak, aby zapobiec jemu w przyszłości) i życiem.
2/3 pacjentek wierzyło, że kontrolują rekonwalescencję.
Poczucie mocy może być uzyskane przez:
a) realne działania zapobiegawcze - zmiana diety, nie branie tabletek antykoncepcyjnych, pozytywne postawy, techniki psychologiczne: medytacja, wyobrażenia, autohipnoza, pozytywne myślenie
b) pozorna kontrola choroby i leczenia - zdobywanie informacji na temat choroby, kontrola ubocznych skutków chemioterapii.
Gdy czyjeś przekonanie na temat przyczyny raka nie potwierdzi się, to osoba znajdzie inną potencjalną przyczynę, żeby zaspokoić potrzebę znaczenia choroby. Jak zrzucenie na daną „przyczynę” raka winy (np. zła dieta) nie potwierdzi się (nawrót choroby po zmianie diety) osoba przesuwa swoją kontrolę na inny aspekt życia (np. pisze opowiadania, rzuca starą pracę).
Brak poczucia ciągłości między momentem przed zachorowaniem a obecnym życiem jest bardzo ważny dla przystosowania i odzyskania poczucia mocy, ponieważ wskazuje, że to, co zainicjowało chorobę przestało istnieć.
3. odzyskuje poczucie własnej wartości.
Pacjentki spostrzegają siebie jako lepiej przystosowane obecnie niż przed chorobą (!) lub w momencie jej stwierdzenia (17% pacjentek mówiło o zmianach negatywnych, 50% mówiło wyłącznie o zmianach pozytywnych, a reszta nie zauważyła żadnych zmian).
Po nieszczęściach (ciężka choroba/śmierć bliskiej osoby) większość ludzi odzyskuje pierwotny lub wyższy poziom satysfakcji życiowej, nie wszyscy przystosowują się, ale większość tak i w dodatku samodzielnie. Ludzie szukają oparcia w środowisku społecznym i własnych zasobach.
Iluzje powstają na drodze porównań społecznych:
- w sytuacji zagrażającej jednostka dokonuje porównań dowartościowujących „ja” w celu ochrony samooceny. Porównania „ w dół” chronią „ja” przed zagrożeniem - porównania do kobiet w takiej samej sytuacji lub gorszej (Wills).


(…)

…, to może doprowadzić do gorszego, a nie lepszego przystosowania. Mówią o tym 2 modele (które są oparte na badaniach laboratoryjnych, co upraszcza środowisko):
a) teoria reaktancji (Brehm) - zagrożenie wolności/jej utrata powodują pobudzenie, wrogość, bezpośrednie i pośrednie próby jej odzyskania
b) model wyuczonej bezradności (Seligman) - po powtarzających się niepowodzeniach kontroli sytuacji jednostka przestaje…
… jednak nawrót, na pytanie jak się czuła, gdy to nastąpiło wzruszyła ramionami i stwierdziła, że się myliła. Potem zdecydowała, że rzuca pracę i zacznie pisać opowiadania - zawsze chciała to robić. Tracąc kontrolę w jednym obszarze, chciała ja mieć w innym.
Tak więc nieskuteczność wysiłków kontrolnych nie spowodowała rozstrojenia emocjonalnego/bierności czego można by oczekiwać na podstawie teorii reaktancji/wyuczonej bezradności.

… wierzyło, że kontrolują rekonwalescencję.
Poczucie mocy może być uzyskane przez:
a) realne działania zapobiegawcze - zmiana diety, nie branie tabletek antykoncepcyjnych, pozytywne postawy, techniki psychologiczne: medytacja, wyobrażenia, autohipnoza, pozytywne myślenie
b) pozorna kontrola choroby i leczenia - zdobywanie informacji na temat choroby, kontrola ubocznych skutków chemioterapii.
Gdy czyjeś…
…. Skuteczność adaptacji to umiejętność budowania złudzeń - sposób dostrzegania faktów jako korzystniejszych niż gdyby były oglądane z innej perspektywy.
Taylor twierdzi, że złudzenia są korzystne dla adaptacji psychologicznej, a w przeszłości badacze i klinicyści uważali, że dobre funkcjonowanie psychiczne zależało od poczucia rzeczywistości (Erikson, Jahoda, Maslow). I tak osoby normalne:
- przeceniają dobre…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz