Targowica rok 1792

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Targowica rok 1792 - strona 1 Targowica rok 1792 - strona 2 Targowica rok 1792 - strona 3

Fragment notatki:


Targowica 1792 konfederacja generalna koronna zawiązana wiosną 1792 w Targowicy przez przywódców magnackiego obozu republikanów w celu przywrócenia starego ustroju Rzeczypospolitej , pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom konstytucji 3 maja , wprowadzającym monarchię konstytucyjną jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej 15 września Rosjanie rozwiązali konfederację targowicką, która nie była im już do niczego potrzebna, a na dodatek od czasu wydarzeń lutowych nie mogli być pewni pełnej lojalności jej członków w jej miejsce utworzono konfederację grodzieńską , której zadaniem miało być opracowanie nowego traktatu wieczystej przyjaźni pomiędzy Rzecząpospolitą i Rosją.
Sejm grodzieński obradujący pod dyktatem posła rosyjskiego zatwierdził 24 września traktaty rozbiorowe i zajął się przywracaniem ustroju Rzeczypospolitej sprzed reform konstytucji 3 maja. Unieważnił m.in. dużą liczbę sancitów (uchwał) generalności konfederacji targowickiej
większość czołowych przywódców konfederacji targowickiej zostało skazanych na śmierć i powieszonych w czasie insurekcji kościuszkowskiej .
Postawa duchowieństwa względem reform królewskich przed Sejmem: episkopat niezbyt godny swej funkcji
brat króla, prymas Michał Poniatowski
wprowadzał reformy edukacji Polaków
bezwzględny sojusznik Rosji
wciągnął Kołłątaja do KEN-u
podjął reformę studiów kościelnych i seminariów stworzył świeckie bractwa fizjokracja - największym skarbem narodu jest prywatna własność ziemska
przejście z pańszczyzny na bycie właścicielem ziemi, który płaci czynsz
zamiana pańszczyzny na czynsz bardziej motywuje
biskupi są zwolennikami fizjokratyzmu
Massalski, bp wileński
chciał przeprowadzić reformy społeczne
podpisał akt trzeciego rozbioru Polski
blisko związany z Rosją dworacy goście czwartkowych obiadów
ulubieńcy króla, ludzie wykształcenie, literaci
m.in. Krasicki, Naruszewicz, bo Zauski
Stanisław Staszic duchowny, mieszczanin
bardzo nawiązuje do bogactwa mieszczaństwa francuskiego
przygotował Kodeks Praw (nie został on wprowadzony)
pisał dużo teksów reformacyjnych Hugo Kołłątaj publicysta, pisarz, duchowny, działacz polityczny
słynne listy do Małachowskiego a propo reform
rzecznik mieszczan i średniej szlachty
zwolennik postaw reformacyjnych
współtwórca Konstytucji 3go maja Księstwo Warszawskie

(…)

…, jednak w rzeczywistości, jak prawie wszystkie państwa zachodniej Europy, podporządkowane napoleońskiej Francji. Władcą suwerennym księstwa był król Saksonii, która wchodziła w skład Związku Reńskiego, będącego protektoratem I Cesarstwa Francuskiego.
Kodeks Napoleona zespół przepisów i norm prawnych prawa cywilnego wprowadzony we Francji w 1804 roku przez Napoleona Bonaparte. Była to pierwsza wielka kodyfikacja prawa francuskiego, po upadku Ancien Régime'u w wyniku rewolucji francuskiej. Wprowadzał wiele nowoczesnych rozwiązań, lecz miał również swoje wady. Wprowadził karę śmierci cywilnej, która orzeczona przez sąd wywoływała dość nieszczęsne skutki dla skazanego (pozbawiała wszelkich praw, majatek skazanego przepadał, bądź był otwarty dla spadkobierców etc.). Ograniczał prawa kobiet (m.in. mąż mógł żądać rozwodu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz