Sztuka starożtnego Egiptu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sztuka starożtnego Egiptu - strona 1 Sztuka starożtnego Egiptu - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 4
Egipt - religia egipska
Okres demoniczny, okres magiczny
Religia jest pełna pozostałości z okresu demonicznego. Animizm, demonizm - kiedyś w nie wierzono.
Powstanie świata według Egipcjan opiera się na wierzeniach solarnych??
Prawzgórze lub kosmiczne jajo wyłaniające się z chaosu.
Egipt nie był podatny na działania zewnętrzne.
Bano się by świat nie powrócił do Chaosu, to by było całkowite unicestwienie życia teraźniejszego i po śmierci. Egipcjanie myśleli w kategoriach wieczności. Trzeba zachować świat w stanie takim jakim jest po okresie chaosu. Siła MAAT - porządku równowagi
Jeśli nie zachowa się tego co jest świat ulegnie unicestwieniu. Cała twórczość podporządkowana jest religii.
Kultura egipska trwała około 3000lat
Religia nigdy nie miała charakteru ekspresyjnego (jest religia historyczną??) „sztuka” jest w służbie teorii religijnych, nie ma ekspresji, woli twórczych itp.
Wyobrażenia bóstw egipskich posiadając pozostałości okresu demonicznego - animorfizacja.. głowy zwierząt na ludzkim ciele. Sztuka nie była do oglądania, miała utrwalać i zachowywać stan życia.
Funkcja władcy i administracji różni się od innych państw trochę. Odpowiadali oni za utrzymanie stanu równowagi. Często ludzie blisko spokrewnieni z faraonem. Harem często liczył 300-400 żon. Dzieła miały funkcję magiczną i informacyjną. Faraon nie jest królem, jest ucieleśnieniem bóstw, żywym bogiem. Wcieleniem 5-6 bogów (zależnie od ilości imion).
Faraon = wielki dom
Jest on ponad sprawy ziemskie.
Pod koniec starego państwa zmienia się charakter władzy faraona, około 5 dynastii od Redżefa są to już synowie bogów, a nie bogowie. 1 okres przejściowy, kilku faraonów walczyło miedzy sobą. Walki wewnętrzne osłabiły religijny status faraona. Później spadł jeszcze bardziej, byli nie do końca ludźmi, trochę z charakterem bóstw. II okres przejściowy - Od 13-stej dynastii władcy spoza Egiptu.
Faraon - namiestnik bogów na ziemi. Włada w imieniu bogów, nie jest już sam bogiem. Jest to bliższe naszemu rozumieniu władzy, posiada uprawnienia arcykapłańskie. Wzrosłą wtedy rola stanu kapłańskiego.
W starym państwie kapłani służyli bogom i prawie się nie liczyli. Nie było prawie budownictwa sakralnego, nie monumentalne, za to były gigantyczne zespoły sepulkralno sakralne. W średnim państwie się to zmieniło. Zaniknęły gigantyczne zespoły sepulkralno- sakralne. Pojawiają się coraz większe budowle sakralne. Grobowce władców kuto w skale. Kapłani zaczynają pośredniczyć między ludźmi a bogami, stają się wydzieloną kastą.

(…)

… ukończonych bo faraonowie za szybko umarli.
Kultura funeralna?? Faraonowie do około 3 dynastii nie mieli własnej formy grobowca.
Aż do końca starego państwa budowano grobowce w kształcie mastab, potem chowano w nich nie faraonów ale urzędników i dworzan, budowane głównie z niepalnej cegły - były nietrwałe.
Podstawa była szersza niż góra, ten kos utrzymuje się do końca nawet gdy budowano już z kamienia. Mastaba ma 2 części, podziemna i naziemna. Serdab?? - w nim ołtarz na którym składano ofiary dla zmarłego. Część naziemna była potrzebna by móc dokonać czynności magiczno - rytualnych. Po ziemią, komora grobowa, szyb i przedmioty potrzebne zmarłemu po śmierci. Były zasypane i odcięte od świata żyjących. Wejście do wielkiego domu niewielkie znaczenie ???????%*&#^$&???????
Sfera sacrum - dom faraona
Stella…
… dodano do procesu ozyryfikacji ceremonię otwarcia ust. W centrum znajdowała się piramida schodkowa, pod nią ciało, przy jej bokach pomieszczenia świątynne. Były 2 komory grobowe.
Jedyny nie splądrowany grobowiec to grobowiec Tuttenhamona Piramida - forma bierze swój początek w prawzgórzu, prapagórku, faraon gwarantuje w ten sposób brak chaosu.
Hieroglif prapagórka wygląda jak kontur piramidy schodkowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz