SZTUCZNY LIŚĆ domowa elektrownia przyszłości
„Sztuczny liść” to branżowe określenie mobilnej, modułowej elektrowni opierającej się na fotosyntezie.
Słońce w ciągu godziny zapewnia Ziemi więcej energii niż ludzkość zużywa jej w ciągu całego roku. To od lat motywowało naukowców do opracowania techniki, która wykorzystywałaby energię Słońca w przemyśle i w gospodarstwach domowych. W tym celu stworzono sztuczny liść, który jak prawdziwe rośliny wykorzystuje wodę, światło i dwutlenek węgla do produkcji życiodajnej energii.
Amerykański naukowiec - Daniel Nocera ogłosił, że stworzył sztuczny liść, który jest w stanie naśladować jedną z najważniejszych przemian biochemicznych w naturze - fotosyntezę.
Liść jest wielkości karty do gry i wykonany z silikonu. Tworzą go części elektroniczne oraz zanurzone w nim cząsteczki katalizatorów. Umieszcza się go w pojemniku z wodą i wystawia na działanie promieni słonecznych - zupełnie tak jak w naturalnym procesie fotosyntezy rośliny „piją” wodę i „odwracają się” w kierunku Słońca.
Wodór i tlen powstałe przy rozkładzie molekuł wody stałyby się kluczowymi paliwami w takim nowym „fotosyntetyzującym świecie”. Te dwa gazy gromadzone byłyby w specjalnych przydomowych zbiornikach, które w prosty sposób tworzyłyby z nich biopaliwo.
Sztuczny liść jest obiecującym źródłem energii dla biednych i rozwijających się krajów. Można sobie wyobrazić wsie w Afryce czy Indiach, które będą w niedalekiej przyszłości wytwarzać prąd właśnie za pomocą takich urządzeń.
Światowa produkcja energii podwoi się do połowy tego stulecia, a do roku 2100 - potroi. Kraje rozwijające to przecież nie jedyny odbiorca tych technologii. To Zachód konsumuje jej znacznie więcej i będzie jej nadal potrzebował. Oszczędność energii, pieniędzy i ochrona środowiska to główne założenia nowych technologii. Podjęcie decyzji o inwestowaniu w alternatywne źródła energii, w przyszłości ma szansę pozytywnie wpłynąć na domowy budżet, co wydaje się argumentem szczególnie istotnym w czasach stale wzrastających cen energii.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)