To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SZLIFOWANIE POWIERZCHNI ŚRUBOWYCH NA OSTRZARCE UNIWERSALNEJ Adam Batsch^, Janusz Porzycki*^ STRESZCZENIE: W artykule przedstawiono możliwości szlifowania różnorodnych powierzchni śrubowych w postaci ślimaków, gwintów itp. elementów, przy użyciu prostego i taniego przyrządu. Przyrząd ten może być zamontowany na różnego rodzaju ostrzarkach uniwersalnych. Opisano budowę skonstruowanego przyrządu oraz przedstawiono wyniki prób potwierdzających jego przydatność i prezentujących dokładności powierzchni śrubowych, uzyskiwanych przy jego stosowaniu. l. WSTĘP Powierzchnie śrubowe części maszyn są na ogół powierzchniami o wysokich wymaganiach dokładności kształtu i wymiaru, czego przykładem mogą być gwinty, ślimaki, krzywki czołowe czy też powierzchnie czynne frezów. Szlifowanie tego rodzaju powierzchni wymaga zastosowania specjalnych obrabiarek, do których przede wszystkim należy zaliczyć szlifierki do gwintów. Obrabiarki tego typu są kosztowne, a przez to stosunkowo rzadko znajdują się na wyposażeniu przeciętnego zakładu. Szlifowanie powierzchni śrubowych o bardzo wysokich wymaganiach dokładności oraz o dużej długości możliwe jest do wykonania wyłącznie na obrabiarkach tego typu. Często jednak szlifowane przedmioty są stosunkowo krótkie i wymagane dokładności nie są zbyt wygórowane. W takich przypadkach możliwe jest szlifowanie powierzchni śrubowych przy zastosowaniu przyrządu, który może być mocowany na szlifierce uniwersalnej. Przyrząd taki zaprojektowano i wykonano w Katedrze Technik Wytwarzania i Automatyzacji Politechniki Rzeszowskiej z przeznaczeniem głównie do ostrzenia frezów walcowych i walcowo - czołowych na ostrzarkach uniwersalnych. Możliwe jest ponadto wykorzystanie tego przyrządu do szlifowania powierzchni śrubowych różnego rodzaju części maszyn.
Na rys. l przedstawiono przykładowe przedmioty, których powierzchnie śrubowe były szlifowane z zastosowaniem omawianego przyrządu. Przykłady te wskazują na dużą uniwersalność przyrządu przy zachowaniu znacznej dokładności
w odniesieniu do parametrów linii śrubowej. W dalszej części artykułu opisano budowę przyrządu oraz przedstawiono wyniki pomiaru ślimaka szlifowanego za pomocą przyrządu zamocowanego na stole ostrzarki uniwersalnej.
Rys. l. Przykłady powierzchni śrubowych szlifowanych na ostrzarce uniwersalnej z użyciem omawianego przyrządu: a) ślimak, b) gwint metryczny jednokrotny, c) gwint metryczny czterokrotny, d) krzywka czołowa, e) rowki smarowe, f) frez walcowo-czołowy 2. BUDOWA PRZYRZĄDU DO SZLIFOWANIA POWIERZCHNI ŚRUBOWYCH Przyrząd, pokazany na rys.2, realizuje ruch śrubowy w wyniku współpracy dwóch walców, których osie są wzajemnie ustawiane pod wybranym kątem. Jednym z tych walców jest pinola l, a drugim rolka prowadząca 2. Pinola jest osadzona w korpusie przyrządu 3 na dwóch tocznych łożyskach obrotowo -przesuwnych 4. Rolka prowadząca 2, łożyskowana tocznie w wałku 5, dociskana jest do powierzchni pinoli za pomocą sprężyny 6 i powoduje, że pinola, wprawiona w ruch obrotowy, będzie równocześnie wykonywać ruch osiowy. Oba te ruchy dają w wyniku ruch wypadkowy według linii śrubowej o skoku określonym zależnością:
(…)
… szlifowanej linii śrubowej z odpowiednią dokładnością wymaga bardzo dokładnego ustawiania kąta a za pomocą skali 6 lub wzorca zamocowanego na wrzecionie. W tym celu na wałku 2 jest mocowane jarzmo pokazane na rys.3. Jarzmo l zaciskane jest na wałku za pomocą śruby 2 w dowolnym położeniu kątowym. Za pomocą śrub 3 możliwe jest dokładne kątowe ustawienie rolki i unieruchomienie jej w żądanym położeniu.
Rys. 3…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)