To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SYTUACJA POLITYCZNA W DRUGIEJ POŁOWIE LAT 30.:
12 maja 1935 roku zmarł Piłsudski. Jeszcze przed śmiercią wyznaczył swojego następcę, którym był Edward Rydz-Śmigły. Został on Wodzem Naczelnym i Generalnym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.
Po śmierci Wodza wyeliminowano grupę „pułkowników” kierowaną przez Walerego Sławka.
W 1931 roku zjednoczył się ruch ludowy: PSL-„Piast”, PSL-„Wyzwolenie” i Stronnictwo Chłopskie utworzyły razem Stronnictwo Ludowe, którym kierował Wincenty Witos (partia z centrum).
W 1937 roku, przy udziale Paderewskiego, gen. Sikorskiego i Karola Popiela połączyły się Chrześcijańska Demokracja z Narodową Partią Robotniczą i powstało Stronnictwo Pracy.
Od 1938 roku tworzą się małe kluby demokratyczne, złożone z inteligencji i oni wiosną 1939 roku tworzą partię Stronnictwo Demokratyczne.
W 1938 roku, przy decyzji Stalina, Komunistyczna Międzynarodówka podejmuje decyzję o rozwiązaniu Komunistycznej Partii Polski.
W końcu lat 30-tych wykształciły się 4 partie, o której mówimy gruba czwórka (dopiero w czasie II wojny): lewica - PPS; centrum - Stronnictwo Ludowe i Stronnictwo Pracy; prawica - Stronnictwo Ludowe Dmowskiego (te partie utworzyły rząd Sikorskiego na emigracji).
A tymczasem sanacja jest rozbita wewnętrznie na 2 skrzydła: umiarkowani - oni są skłonni do dialogu z opozycją, jej symbolem był Mościcki, nazywani byli grupą zamkową (od tego, że Mościcki urzędował na Zamku Królewskim); fundamentaliści - nie chcą dialogu z opozycją, są niechętni demokracji, nazywani byli grupą giszowską (od Generalny Inspektor Sił Zbrojnych) - na czele stał Rydz-Śmigły.
W wyniku kompromisu w maju 1936 roku powołano rząd gen. Felicjana Sławoja-Składkowskiego, do którego weszli przedstawiciele obu obozów rządzących. Jednak Rydz-Śmigły nadal dążył do przewodzenia w sanacji. Pierwszym ku temu krokiem było objęcie po Walerym Sławku stanowiska komendanta Związku Legionistów. W lipcu 1936 roku premier Składkowski wydał okólnik dla podległych mu urzędów, polecając traktować Generalnego Inspektora jako pierwszą po prezydencie osobę w państwie. W listopadzie 1936 roku Rydza-Śmigłego mianowano marszałkiem. Podjęto również przygotowania do utworzenia podporządkowanej mu nowej organizacji, w miejsce rozwiązanej w końcu 1935 roku BBWR.
W 1937 roku BBWR zmienia nazwę na OZN (Obóz Zjednoczenia Narodowego), a opozycja nazwała ich OZON.
(…)
… jako pierwszą po prezydencie osobę w państwie. W listopadzie 1936 roku Rydza-Śmigłego mianowano marszałkiem. Podjęto również przygotowania do utworzenia podporządkowanej mu nowej organizacji, w miejsce rozwiązanej w końcu 1935 roku BBWR.
W 1937 roku BBWR zmienia nazwę na OZN (Obóz Zjednoczenia Narodowego), a opozycja nazwała ich OZON.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)