Systemy prawa karnego i procedury karnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy prawa karnego i procedury karnej - strona 1

Fragment notatki:


88.SYSTEMY PRAWA KARNEGO I PROCEDURY KARNEJ NA ZIEMIACH POLSKICH PO 1918 ROKU. Podstawowymi źródłami prawa karnego w Polsce do 1932 roku były:
na ziemiach byłego zaboru austriackiego ustawa karna austriacka, która był pewną przeróbką kodeksu z 1803 r. dawnej Franciszkany
ziemie byłego zaboru pruskiego- kodeks karny niemiecki z 1871 r. ze zmianami wprowadzonymi przez władze polskie
Kodeks Tagancewa i Fojnickiego- to formalne osiągnięcia szkoły klasycznej w prawie karnym. Uważano, że kodeks karny rosyjski stał na wysokim poziomie. Po rewolucji 1905 zmieniono część przepisów- poprawiono pozycję religii. Rewolucja edyktem październikowym wprowadziła tolerancję religijną. W 1912 zniesiono całą część o zdradzie głównej i zrobiono ją bardziej nowoczesną. Kodeks Tagancewa w niewielkim zakresie obowiązywał. Był oparty na nowoczesnych rozwiązaniach. W ramach specyfiki odnosił sie do robót zamknięcia w twierdzy. Był charakterystyczny dla Rosji. W 1913 Królestwo Polskie zostało zajęte przez wojska państw centralnych, doprowadziło to do tego, że kodeks karny z 01.05.1915 stał sie obowiązujący w całości z uwzględnieniem zmian dotyczących specyfiki. Zastąpiono to prostymi karami: kara śmierci, domu karnego, aresztu, kara pieniężna. Rosyjski kodeks został wprowadzony decyzja okupanta. Jak pojawiło się odnowione państwo polskie to chciano rozciągnąć na nie kodeks z 1863. Twórcą tej idei był Stanisław Car.
Postępowanie w sprawach karnych normowały początkowo zaborcze ustawy procesowe:
rosyjska ustawa postępowania karnego z 1864
austriacka ustawa o postępowaniu karnym z 1873
niemiecki kodeks p. k. z 1877
Kodeks p. k. z 19.03.1928 obowiązywał od 01.01.1929. Jednocześnie wydano nowe przepisy o postępowaniu doraźnym
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz