Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo karne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo karne - strona 1 Prawo i Sąd pod zaborami - Prawo karne - strona 2

Fragment notatki:

Prawo karne Na przełomie XVIII i XIX w. Prawo karne zawarte w Landrechcie było przejawem tendencji feudalno-absolutnych i niskiego stopnia techniki legislacyjnej; do jego zasad należały: stanowość, kazuistyka, surowość stosowania kar. Do norm ogólnych doszły postanowienia osobnych rozporządzeń wymierzonych przeciw rewoltom chłopskim i tajnym związkom. Charakterystyczną cechą inkwizycyjnego procesu było zastąpienie tortur, specjalnymi karami mającymi wymusić zeznania. W zaborze Austriackim Jóżefiński kodeks Karny 1787 wprowadzał pewien postęp jak ograniczenie stosowania kary śmierci . W 1796 wprowadzono zachodniogalicyjski kodeks karny stanowił podstawą późniejszego ogólnopaństwowego kodeksu karnego 1803, o stosunkowo wysokiej technice prawniczej, a także odejściu od kazuistyki. Pomimo formalnej równości wobec prawa nadal stosowane były różnice; Austriacka ordynacja wyborcza 1788 utrzymała większość starych zasad w procesie. W księstwie Warszawskim i w królestwie polskim W księstwie proklamowano przywrócenie dawnego prawa polskiego z utrzymaniem pruskiego prawa karnego jako pomocniczego. Prawo sejmowe z 1809 dostosowało te normy do ustroju księstwa, przez zniesieni kwalifikowanych kar śmierci. Na terenach przyłączonych ustanowiono prawo Austriackie. Dekret królewski z 1810 wprowadzał podział przestępstw na zbrodnie występki i wykroczenia. Utrzymano Pruskie i Austriackie procedury inkwizycyjne z dodaniem rozprawy jawnej w końcowym stadium procesu, z powołaniem oskarżycieli publicznych i prawa do obrony. W Królestwie Polskim sejm uchwalił w 1818 kodeks karzący dla królestwa polskiego. Jego zasadami były: forma;lna równość wobec prawa, nie ma przestępstwa bez ustawy i wina jako podstawa odpowiedzialności. W wymiarze kary ograniczono karę śmierci do 7 najcięższych przestępstw i uporczywej recydywy. Zlikwidowano kwalifikowaną karę śmierci, rozbudowano kary pozbawienia wolności(dożywocie więzienie warowne[w kajdanach, twarde łoże co trzeci dzień oc chlebie i wodzie], więzienie ciężkie). Kara śmierci i dożywocia w warownym była początkowo związana z śmiercią cywilną zastąpioną w 1825 ograniczeniem praw.
Kodeks kar głównych i poprawczych W 1847 kodeks karzący został zastąpiony kodeksem kar głównych i poprawczych w większości przepisów powtarzał on przepisy kodeksu karnego rosyjskiego z 1845 różniły się jednak po części w formie i treści. Kodeks 1847 był kazuistyczny, przewidując 11 rodzajów kar, z których prawie każda dzieliła się na stopnie. Posługiwał się karami cielesnymi, jednoczesnie zakazując ich stosowania w stosunku do szlachty, duchownych wyznań chrześcijańskich, urzędników oraz ogółu właścicieli nieruchomości, fabrykantów i niektórych kupców. Do nielicznych dodatkowych nowości należał obowiązek alimentacji niezamożnej matki i nieślubnego dziecka.


(…)

… w zakładach penitencjarnych Królestwa. Dopiero po powstaniu Listopadowym nastąpiło pierwsze zesłanie na Syberię członków powstania, których nie dotyczyła amnestia, masowy napływ więźniów nastąpił dopiero po powstaniu styczniowym. W XIX w. surowość represji karnej łagodziły częste amnestie dla więźniów i zesłańców politycznych. W dobie rewolucji 1905-1906 natomiast represje wobec więźniów politycznych uległy…
… o nim na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX i początku XX w.
Kodeks 1847 stanowił krok wstecz w stosunku do kodeksu z 1818 . Ale nawet te odrębności zniesiono w 1876, wprowadzając kodeks karny rosyjski z 1866 znowelizowny częściowo w 1885, który obowiązywał do końca rządów rosyjskich. Rozróżniał on kary kryminalne(śmierć, ciężkie roboty, katorga, dożywotnie zesłanie - połączone z utratą praw stanu) i kary…
… indywidualne ujawnione przez sprawce czynu. W Rzeszy i w Austrii w ostatnich latach XIX w. zwiększyła się rola prawa karnego przy zwalczaniu ruchów narodowo wyzwoleńczych oraz robotniczych. Przepisy Austriackiego kodeksu karnego z 1852 stanowiącego niewielką przeróbkę kodeksu 1803 zostały złagodzone przez przepisy szczególne(zniesiono karę chłosty, zakaz koalicji itd.).
W Rosji pewne postępowe cechy zwierała…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz