Systemy pieniężne - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy pieniężne - wykład - strona 1 Systemy pieniężne - wykład - strona 2 Systemy pieniężne - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Systemy pieniężne:
Jest 5 systemów pieniężnych:
1. pieniądz kruszcowy
2. system waluty złotej
3. pieniądz wymienialny
4. pieniądz reglamentowany
5. światowy system pieniądza kierowanego
Omówię system pieniądza kruszcowego:
Pieniądz kruszcowy początkowo „odważony” przekształcił się w pieniądz „bity” w postaci monet np. z brązu, srebra czy złota. Był to pieniądz pełnowartościowy, a jego ilość w danym kraju zależała od krajowych zapasów złota, od możliwości jego wydobycia oraz od importu z za granicy. Pieniądz ten swobodnie przekraczał granicę, krążył w różnych krajach, niezależnie od tego, w jakim języku był napis na monecie. System pieniądza kruszcowego gwarantował w długim okresie stabilność, siły nabywczej pieniądza, nie było inflacji. Wadą tego systemu było to, że wielkość podaży pieniądza nie była dostosowana do popytu gospodarki na pieniądz. Wszelkie zaburzenia w gospodarce przekładały się na automatyczne działanie pieniądza kruszcowego przywracającego równowagę, jednak była to równowaga na niskim poziomie aktywności gospodarczej.
System ten wprowadzono po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1816 r., zaś we Francji, Niemczech i USA w latach 90 XIX wieku. Pod koniec XIX wieku system ten był już systemem międzynarodowym. W tym systemie jednostka monetarna w danym kraju miała ustaloną wartość w złocie. W obiegu znajdowały się banknoty oraz monety złote. Banki emisyjne miała obowiązek zabezpieczenia obiegu banknotów zapasami złota w wysokości 30 do 40 %.
I wojna światowa przyczyniła się do upadku waluty złotej (zawieszenie wymienialności banknotów na złoto, brak monet złotych).
Pojawienie się pieniądza papierowego emitowanego przez rządy w ilości niezależnej od zapasów złota.
W latach 1922 - 1931 r. reaktywowano ten system w formie zmodyfikowanej tzw. systemu waluty dewizowo-złotej, który przetrwał do czasów wielkiego kryzysu
1929 - 1933 r.
Bezrobocie
Bezrobocie to zjawisko polegające na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia. Bezrobocie można rozpatrywać w skali makro i mikro. Z bezrobociem w skali makro mamy do czynienia w sytuacji, gdy na określonym obszarze geograficznym znaczna liczba osób zdolnych do podjęcia pracy pozostaje poza zatrudnieniem. Natomiast bezrobociem w skali mikro jest utrata pracy z powodu braku kwalifikacji lub innych umiejętności pozwalających objąć i utrzymać stanowisko. Podstawowym miernikiem poziomu bezrobocia jest stopa bezrobocia, czyli ukazywana w procentach relacja pomiędzy liczbą zarejestrowanych osób bezrobotnych a liczbą osób czynnych zawodowo (to jest zdolnych w prawnie określonych warunkach do podjęcia pracy). Ta ostatnia grupa obejmuje wszystkich zdolnych do pracy w wieku od 15 do 65 (kobiety do 60) roku życia - to znaczy także bezrobotnych. Osoby nieosiągające lub przekraczające wymienione granice wieku stanowią odrębne kategorie, niezwiązane z pojęciami bezrobocia.

(…)

… także bezrobotnych. Osoby nieosiągające lub przekraczające wymienione granice wieku stanowią odrębne kategorie, niezwiązane z pojęciami bezrobocia.
Rodzaje bezrobocia:
W zależności od przyczyn występowania wyróżnia się:
- bezrobocie strukturalne (wynika z nieaktywności struktury podaży siły roboczej i popytu na nią na rynku pracy)
- bezrobocie technologiczne (wynika z postępu technicznego, automatyzacji procesów mechanizacji procesów wytwórczych, które mają charakter praco-oszczędny)
- bezrobocie koniunkturalne (wywoływane jest spadkiem popytu konsumpcyjnego i inwestycyjnego)
- bezrobocie frykcyjne (jest rezultatem ruchu zatrudnionych na rynku pracy)
- bezrobocie sezonowe (jest efektem wahań aktywności gospodarczej w różnych porach roku)
W zależności na formę występowania wyróżnia się:
- bezrobocie krótkookresowe - do 3 miesięcy bez zatrudnienia
- bezrobocie średniookresowe - od 3 do 12 miesięcy bez zatrudnienia
- bezrobocie długookresowe - dotyczy osób pozostających bez pracy od 6 do 12 miesięcy
- bezrobocie ukryte to pewna - nieokreślona - liczba osób, które w myśl ustawy nie mogą zarejestrować się jako bezrobotne
- bezrobocie rejestrowane to liczba osób bezrobotnych, czyli zarejestrowanych w urzędach pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz