Pojęcie systemu medialnego
Ujęcie systemowe - rozpatruje organizacje, funkcjonowanie i oddziaływanie mediów.
Później politolodzy - ujęcie systemowe - to ujęcie pozwala najszerzej spojrzeć na sys. medialny. Co to jest system? Definicja systemu medialnego - formalne i nieformalne grupy społeczne uczestniczące w procesie tworzenia i rozpowszechniania informacji, ich wzajemne powiązania oraz normy społeczne wszystkie te działania regulujące. (nieformalne czyli np. dziennikarze i ich poglądy)
Podstawowe elementy sytemu medialnego. Podmioty medialne
Podmioty zewnętrzne, wpływające na media (np. dostawcy informacji i technologii, reklamodawcy, organizacje społeczno-polityczne np. kościoły, instytucje kontroli, normy prawne); np. to reklamodawcy wymogli wprowadzenie kolorowych gazet; obecnie instytucja cenzury w UE formalnie jest tylko w Irlandii (jeszcze 2006 zablokowała wiele tytułów), ale jej elementy są we wszystkich krajach (np. ograniczenie wieków filmów).
Początkowo radio i telewizja były nośnikami głównie treści kulturalnych, a informacje głównie prasa. Dopiero w latach 80 zaczęła zmieniać się rola mediów elektronicznych.
system polityczny, ekonomiczny, medialny, społeczny (obywatele) - wzajemnie na siebie oddziaływają. Polityka medialna to te obszary, gdzie system polityczny., ekonom. i medialny się na siebie nakładają.
Rola mediów masowych w systemie społecznym
- media umacniają stosunki władzy i panowania systemu politycznego nad społeczeństwem; utrzymują hegemonię systemu przy zachowani praw obywatelskich; mówimy dzisiaj o mediatyzacji życia społecznego
-media definiują podmiotowość społeczną jednostki
Związki systemu medialnego z systemu politycznym mają istotne konsekwencje społeczne: media legitymizują system polityczny, stabilizują go.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)