Systemy eksportowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy eksportowe - wykład - strona 1

Fragment notatki:

SYSTEMY EKSPERTOWE - KONCEPCJA, CECHY, FUNKCJE, ZASADY DZIAŁANIA, ZASTOSOWANIE ORAZ PORÓWNANIE Z SYSTEMAMI TRADYCYJNYMI.
1. KONCEPCJA SYSTEMÓW EKSPERTOWYCH
Badania nad sztuczną inteligencją doprowadziły do formalizacji ogólnych metod i strategii rozwiązywania problemów. Metody te zawodzą jednak przy rozwiązywaniu problemów świata rzeczywistego.
E. Feigenbaum ze Standford University, którego prace doprowadziły do powstania jednego z pierwszych SE (systemu DENDRAL), zwrócił uwagę na znaczenie wiedzy w SE. Ten nowy sposób widzenia kładzie nacisk na wiedzę w przeciwieństwie do formalnych metod rozumowania. Hades-Roth objaśnia to podając trzy powody:
Większość trudnych a interesujących problemów, wywodząc się ze złożonych środowisk fizycznych czy społecznych, nie posiada prostych rozwiązań algorytmicznych.
Eksperci osiągają dobre efekty dzięki swej wiedzy w specyficznej dziedzinie.
Istnieje potrzeba posiadania wiedzy w coraz bardziej złożonym świecie.
Dzięki technologii informacyjnej mamy coraz łatwiejszy dostęp do coraz większej ilości informacji. Jednak informacja ta nie ma wartości, jeżeli nie potrafimy jej użyć. Istnieje potrzeba posiadania wiedzy jak stosować informację. Osób posiadających tę wiedzę jest zbyt mało w społeczeństwie. SYSTEM EKSPERTOWY jest programem komputerowym, który stosuje modele wiedzy i procedury wnioskowania w celu rozwiązywania problemów. Wiedza taka składa się z faktów i reguł wnioskowania.
Podstawowe elementy koncepcji SE:
Program komputerowy, który wykorzystuje wiedzę i wnioskowanie w celu rozwiązywania problemów jest zwykle zwany systemem działającym na podstawie wiedzy (knowledge-based system). Kiedy wiedza i procedury wnioskowania są modelowane na wzór ekspertów, taki system nazywa się systemem ekspertowym. Tak więc wiedza i procedury SE są opisem metod stosowanych przez ekspertów w danej dziedzinie.
Rozwój SE bazuje na teorii rozwiązywania problemów przez człowieka.
Ogólna koncepcja SE
Podstawowe cechy systemów ekspertowych:
Poprawność - SE powinien podawać jak najbardziej precyzyjne i wiarygodne odpowiedzi,
Przejrzystość, łatwość w obsłudze, zrozumiałość, efektywność,
Dobry SE powinien rozwiązywać zadania w czasie dopuszczalnym i dysponować strategiami umożliwiającymi imitowanie wiedzy i intuicji eksperta
Uniwersalność - zdolność do rozwiązywania obszernej klasy zadań z danej dziedziny,


(…)

… na drodze dedukcji przez mechanizm wnioskowania. Fakty są reprezentowane przez trójkę cech obiekt-atrybut-wartość lub w postaci dwójki cech atrybut-wartość lub jako listy własności.
Ważną cechą zarządzania wiedzą jest możliwość strukturalizacji wiedzy w zbiory reguł. Zbiór reguł jest to zestaw poszczególnych reguł odnoszących się do definiowanego aspektu problemu. Te zbiory reguł agregują i rozdzielają…
… mogą być zastosowane do różnych dziedzin i zadań. Podstawowa architektura SE składa się z czterech elementów:
Bazy wiedzy,
Mechanizmu wnioskowania,
Pamięci roboczej,
Mechanizmu wyjaśniania zapytań i interfejsu użytkownika (element dialogu).
Podstawowe elementy systemów ekspertowych
Baza wiedzy jest elementem specyficznym dla konkretnej dziedziny i zawiera informacje używane przez ekspertów w tej dziedzinie: opis…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz