System wartości szlachty-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System wartości szlachty-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

11. System wartości szlachty polskiej w XVI wieku. Naczelną wartość wśród szlachty obrazowała maksyma: “Dobro Rzeczypospolitej jest najwyższym dobrem”. XVI wiek był na pewno jednym z najlepszych okresów państwowości polskiej (tzw. złoty wiek). Doprowadziło to do rozwoju tożsamości, świadomości szlacheckiej, a co za tym idzie wspólnego systemu wartości dla szlachty polskiej. Pierwsze punkty mówił na jednym wykładzie, drugie na drugim. Generalnie większość się pokrywa z tego, co widzę, ale już mi się nie chce tego weryfikować, łączyć i zmieniać, więc przeczytajcie i to i to Więcej zapamiętacie.
Wspólne wartości szlachty:
godność szlachecka (na zachowania niegodne szlachcica patrzono wyjątkowo nieprzychylnie, niekiedy nawet pewne elementy rasizmu - błękitna krew)
wolność szlachecka
równość stanu szlacheckiego
poszanowanie prawa pokój (nie mieliśmy aspiracji podporządkowania innych narodów)
tolerancja (przede wszystkim mowa o tolerancji religijnej).
Wartości podstawowe stanu szlacheckiego: najwyższa wartość to same szlachectwo (akcentowanie szczególnej roli szlachty - prowadziło do pewnego rodzaju rasizmu), troska o państwo (“dobro Rzeczypospolitej jest najwyższym prawem“), szczególne relacje między szlachcicami, szlachtą, dotrzymywanie zobowiązań, męstwo, odwaga, zasada wolności szlacheckiej, francuskie rozumienie wolności: szlachta uczestniczy w sprawowaniu władzy, sama kształtowała swój status.
zasada równości stanu szlacheckiego - wyrażała się na zewnątrz stanu szlacheckiego, wg innych stanów był postrzegany jako równy, wewnątrz uznawano podział i go respektowano. Ius es rex - prawo jest królem, a nie tak jka we Francji rex es ius. Tolerancja wyznaniowa - Zygmunt August: “Nie będę królem sumień waszych” .
1573 - konfederacja warszawska
Szczególne akcentowanie konfederacji w Polsce - Rousseau “arcydzieło polityki”.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz