System prezydencki na przykładzie Stanów Zjednoczonych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 2212
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System prezydencki na przykładzie Stanów Zjednoczonych - wykład - strona 1

Fragment notatki:

12. System prezydencki na przykładzie Stanów Zjednoczonych.
Wyróżniamy trzy systemy służące jako wzorce: prezydencki, parlamentarny (Wielka Brytania) i mieszany (Francja). System prezydencki w klasycznej formie występuje w USA, a służył jako wzór m. In. dla państw Ameryki Łacińskiej.
Konstytucja USA jest bardzo krótka i lakoniczna. Mogła przetrwać tak długo, ponieważ jest ciągle uzupełniana i poprawiana (27 poprawek). Pierwsze dziesięć poprawek wprowadzonych razem z konstytucją dotyczy praw obywatelskich. Relacje między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą zawarte są w trzech pierwszych artykułach. Procedura wprowadzania poprawek jest bardzo trudna - wymaga zatwierdzenia 2/3 głosów w kongresie, a później ^A parlamentów stanowych. Konstytucja ta przyjęła zasadę trójpodziału władz:
• władza ustawodawcza - kongres
• władza wykonawcza - prezydent
• sądownicza - sądy niezależne między którymi są mechanizmy kontrolne Zakres władzy prezydenta jest ogromny: jest on głową państwa, szefem rządu i zwierzchnikiem sił zbrojnych a także przewodniczącym swojej partii. Potrzeba 2/3 głosów w senacie by móc pozbawić go władzy. Prezydent ma ogromną władzę: obsadza stanowiska w rządzie, sekretarzy stanu (którzy stoją na czele departamentów; odpowiadają przed prezydentem), kształtuje politykę militarną na którą ma też wpływ kongres, ponieważ ustala budżet. Prezydent może pojawiać się w kongresie i wygłaszać orędzie, ma wpływ na władzę ustawodawczą kongresu: może podpisać, nie podpisać (wchodzi w życie niepopierana przez prezydenta) lub zawetować ustawę (ponownie głosowana i przechodzi 2/3 głosów). Sposób wyboru prezydenta jest dwustopniowy. Najpierw w poszczególnych stanach kandydaci są wybierani przez elektorów, później wybiera społeczeństwo w wyborach powszechnych. Kandydat musi mieć skończone 35 lat i zamieszkiwać w USA 14 lat. Amerykanie szczycą się najbardziej demokratycznym procesem ustawodawczym. Parlament jest dwuizbowy. Izby są równe, proces ustawodawczy jednakowy w obu izbach. Izba Reprezentantów składa się z 435 posłów, proporcjonalnie do izby mieszkańców w poszczególnych stanach - liczby te są koordynowane co 10 lat w poszczególnych stanach. Kandydat do Izby Reprezentantów musi mieć skończone 25 lat.
Senat - 100 senatorów, kadencja 6 letnia. Co 2 lata zmiana 1/3 senatorów. Kandydat musi mieć skończone 30 lat i musi zamieszkiwać w stanie, z którego kandyduje.
Demokratyzm procesu ustawodawczego polega też na jawności obrad kongresu i komisji, podaje się wyniki głosowania. Istnieją różne tradycyjne sposoby głosowania m.in. przez badanie siły glosy, przechodzenie na różne strony. Droga ustawy:
Po tym jak ustawa obrobiona jest w komisji trafia do izby reprezentantów, następnie przebiega taka samą drogę


(…)

… ustawodawczego polega też na jawności obrad kongresu i komisji, podaje się wyniki głosowania. Istnieją różne tradycyjne sposoby głosowania m.in. przez badanie siły glosy, przechodzenie na różne strony. Droga ustawy:
Po tym jak ustawa obrobiona jest w komisji trafia do izby reprezentantów, następnie przebiega taka samą drogę
w senacie (komisja senacka, a potem senat)
Jeżeli senat ma inne zdanie na daną ustawę…
sądu konstytucyjnego, sądy mogą
uchylić sprzeczne z ustawy kongresu. Władza w poszczególnych stanach jest zbudowana na wzór ogólnokrajowy, ma kongres, władzę zwierzchnią, jaką jest gubernator i konstytucję. Kompetencje wszystkich władz są dobrze wyodrębnione i określone - system równowagi, w którym władze się kontrolują.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz