System Pomiarowy OPSIS - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System Pomiarowy OPSIS - omówienie - strona 1 System Pomiarowy OPSIS - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

System Pomiarowy OPSIS
Zasada działania telemetrycznego systemu pomiarowego OPSIS polega na wykorzystaniu prawa Lamberta - Beer'a. Prawo to określa wzajemny stosunek ilości pochłoniętego promieniowania świetlnego i liczby cząsteczek związków chemicznych znajdujących się w obrębie wiązki świetlnej. Każdy rodzaj cząsteczek gazów posiada charakterystyczne dla siebie widmo absorpcyjne, przy pomocy którego możliwa jest identyfikacja i określenie stężenia różnych zanieczyszczeń znajdujących się w prześwietlanej wiązką warstwie powietrza.
Źródło światła systemu OPSIS posiada widmo od podczerwieni poprzez zakres widzialny do nadfioletu, dzięki czemu można wykonywać pomiary stężenia kilku zanieczyszczeń w każdej wiązce świetlnej przekazywanej do spektrofotometru, będącego częścią składową analizatora systemu OPSIS. Widmo odebranej wiązki świetlnej zapisywane jest w pamięci komputera w analizatorze oraz porównywane z zarejestrowanym wcześniej widmem wzorcowym źródła światła. Ostatecznie dla każdego pomiaru wyznaczana jest wartość odchylenia standardowego.
W systemie OPSIS standardowym źródłem światła jest wysokociśnieniowa lampa ksenonowa. W zależności od wymaganego do analizy zakresu widma, tzn. widm referencyjnych mierzonych zanieczyszczeń (długość fali : 200 - 1800 nm), stosowane są dwa typy lamp ksenonowych. Służą one do pomiarów szeregu związków chemicznych, w tym SO2, NO2, NO, NH3, O3, CS2, formaldehydu, fenolu, benzenu, toluenu, styrenu, p-, m-, o-ksylenu. W standardowym systemie długość ścieżki pomiarowej, obejmującej dystans między nadajnikiem i odbiornikiem, waha się w zakresie od 200 m do 2 km. Wiązka światła wysyłana z nadajnika trafia do odbiornika, skąd światłowodem przesyłana jest do optoanalizatora.
W skład optoanalizatora wchodzą : spektrofotometr, komputer i dodatkowe urządzenia, np. modem. Analizator przystosowany jest do podłączenia: dataloggera z czujnikami meteorologicznymi, drukarki, linii telefonicznej, zewnętrznego komputera, przełącznika ścieżek pomiarowych i sygnałowych linii analogowych lub cyfrowych. Do standardowego wyposażenia systemu OPSIS należą czujniki następujących parametrów meteorologicznych : kierunek i prędkość wiatru, temperatura powietrza. Podczas pomiaru, w czasie rzeczywistym, wyniki stężeń mierzonych zanieczyszczeń i parametry meteorologiczne rejestrowane są w pamięci komputera w analizatorze, odpowiednio dla czasów integracji zadeklarowanych podczas uruchomienia systemu OPSIS.
W zależności od konfiguracji, telemetryczny system pomiarowy OPSIS występuje w wersji stacjonarnej lub mobilnej. System OPSIS może być stosowany do :
pomiaru tła w powietrzu :
a) w obszarze niezurbanizowanym - określonego jako charakterystyczny, najniższy poziom stężenia zanieczyszczeń w badanym obszarze, z pominięciem bezpośredniego wpływu źródeł emisji; ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz