System czasu rzeczywistego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 847
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System czasu rzeczywistego - strona 1

Fragment notatki:

Co to jest system czasu rzeczywistego?
SCR (real-time system) - to system, którego poprawność działania zależy nie tylko od poprawności logicznych rezultatów, lecz również od czasu w jakim rezultaty są osiągane (czasu reakcji). Czyli generalnie - nawet poprawnie wyliczony wynik, jeśli jest spóźniony to jest na ogół bezużyteczny.
SCR działa równolegle do rzeczywistych zjawisk fizycznych i musi nadążać w stosunku do ich zmienności, której nie można wstrzymać. Taka sytuacja nakłada na systemy tej klasy wysokie wymagania niezawodności, dostępności i poprawności.
Definicja z książki Sachy:
SCR - system komputerowy, w którym obliczenia, przeprowadzane równolegle z przebiegiem zewnętrznego procesu, mają na celu nadzorowanie, sterowanie lub terminowe reagowanie na zachodzące w procesie zdarzenia. Ta definicja obejmuje swym zasięgiem dwa rodzaje zastosowań:
wielodostępne systemy komercyjne i biurowe, np. bankowe lub rezerwacji miejsc lotniczych,
systemy sterowania przemysłowego i systemy dowodzenia, np. montażu nadwozi samochodowych lub kontroli ruchu lotniczego.
W obydwu przypadkach działania systemu są stymulowane przez zdarzenia zachodzące w otoczeniu komputera, takie jak transakcje klientów lub zmiany w stanie sterowania procesu technicznego. Również w obydwu przypadkach reakcja systemu musi nastąpić w ograniczonym czasie, narzuconym przez cechy otoczenia, np. cierpliwość klientów lub szybkość zachodzenia zmian w sterowanym procesie.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz