Synteza i właściwości chemiczne metalocenów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Synteza i właściwości chemiczne metalocenów-opracowanie - strona 1 Synteza i właściwości chemiczne metalocenów-opracowanie - strona 2 Synteza i właściwości chemiczne metalocenów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Synteza i właściwości chemiczne metalocenów.
Cel doświadczenia:
Synteza ferrocenu i charakterystyka otrzymanego produktu.
Schemat zachodzących reakcji:
Przebieg doświadczenia:
Przed przystąpieniem do ćwiczenia przygotowaliśmy niezbędne odczynniki; pierwsze dwa (przedstawione w podpunktach poniżej) - zasadę i roztwór soli żelaza, zostały wykonane w tzw. dryboxie aby pozbyć się wilgoci z otoczenia, ponieważ potrzebowaliśmy do przeprowadzenia reakcji bezwodnej zasady - a jak wiadomo jest ona higroskopijna - oraz móc pracować w warunkach beztlenowych, które miały na celu zapobiegać utlenieniu żelaza II do żelaza III:
12,51 g KOH utarliśmy w moździerzu;
34 mmol (6,68 g) FeCl2*4H2O rozpuściliśmy w 25 ml DMSO i mieszaliśmy przez 30 min mieszadłem magnetycznym;
75 ml 8-molowego roztworu HCl umieściliśmy w łaźni lodowej.
Masę potrzebnej soli żelaza obliczyliśmy ze wzoru:
Gdzie: m - masa FeCl2*4H2O, n - liczba moli tejże soli, która była zawarta w skrypcie do doświadczenia, M - masa molowa FeCl2*4H2O.
Aby móc uzyskać 8-molowy roztwór HCl z posiadanego przez nas roztworu 38%-owego, musieliśmy rozcieńczyć stężony roztwór HCl w stosunku 2:1 z wodą destylowaną.
Po wykonaniu powyższych czynności przystąpiliśmy do montowania aparatury w której będziemy otrzymywać ferrocen. Składała się ona z kolby trójszyjnej, wkraplacza z wyrównaniem ciśnień, mieszadła magnetycznego pod układem, oraz z jednej strony kolby wprowadzaliśmy ciągle gaz obojętny, natomiast z drugiej strony sprawdzaliśmy, czy aparatura jest szczelna (jeśli w zlewce przy doprowadzonym gazie wydobywały się pęcherzyki powietrza, to oznaczało, iż reakcja wewnątrz jest szczelna.
Najpierw w kolbie umieściliśmy utartą wcześniej zasadę, a do niej wlaliśmy 100 ml THF i element mieszający. Przez otrzymany roztwór przepuszczaliśmy azot, aby pozbyć się tlenu ze środowiska reakcji. Następnie do wkraplacza przenieśliśmy gotowy cyklopentadien i rozpoczęliśmy powolne wkraplanie. Kolejnym krokiem było wkroplenie roztworu soli żelaza, którą dodawaliśmy równie wolno. Po dodaniu obu odczynników pozostawiliśmy naszą reakcję jeszcze na 10 minut, a następnie ochłodziliśmy w łaźni lodowej. Przygotowany wcześniej i ochłodzony roztwór HCl przenieśliśmy do wkraplacza i rozpoczęliśmy wolno wkraplać jego zawartość. Po zobojętnieniu zaobserwowaliśmy rozwarstwienie się zawartości kolby. Dolna faza - organiczna zawiera nasz produkt. Jej pomarańczowe zabarwienie może sugerować, iż reakcja zaszła poprawnie.
Artykuł dotyczący ferrocenu:
Synthesis, Biochemical Properties and Molecular Modeling Studies of Organometallic Specific Estrogen Receptor Modulators (SERMs), the Ferrocifens and Hydroxyferrocifens: Evidence for an Antiproliferative Effect of Hydroxyferrocifens on both Hormone-Dependent and Hormone-Independent Breast Cancer Cell Lines

(…)

… żadnej aktywności, był więc nieużyteczny). Może to stawiać te pochodne ferrocenu w kręgu nowych związków do walki z rakiem, bardziej efektywnym i uniwersalnym, bo przeznaczonym do dezaktywacji obu form receptora estrogenu. Poza tym, jak pokazują badania hydroxyferrocifen in vivo jest mniej toksyczny w porównaniu do tamoxifenu. Synteza :
Keton (propionylferrocene) zawieracjący ferrocen, został otrzymany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz