Synteza azotanu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Synteza azotanu-opracowanie - strona 1 Synteza azotanu-opracowanie - strona 2 Synteza azotanu-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Synteza azotanu(V) tertraaminawęglanokobaltu(III)
Krzysztof Górski
Opis syntezy:
W zlewce o pojemności 500ml rozpuszczono 15g w 30ml wody. W zlewce o objętości 250ml umieszczono 20g i dodano 60ml H2O. Do tak sporządzonego roztworu wlano 60ml r-ru NH3. Otrzymaną mieszaninę przelano do zlewki zawierającej azotan(V) kobaltu i intensywnie mieszano. Po całkowitym wymieszaniu składników - roztwór powinien być klarowny - powoli rozpoczęto wkraplanie 8ml 30% H2O2. Po dodaniu całego nadtlenku wodoru roztwór umieszczono nad palnikiem gazowym. Gdy mieszanina zaczęła wrzeć porcjami dodano 5g i kontynuowano ogrzewanie, aż do zatężenia mieszaniny. Po odparowaniu znacznej ilości wody zlewkę odłożono do ostudzenia. Wytrącone kryształy odsączono pod zmniejszonym ciśnieniem na lejku Büchnera, przemyto kilkakrotnie przesączem, a także etanolem i pozostawiono do osuszenia.
Struktura kationu kompleksowego:
Otrzymany kompleks ma strukturę oktaedryczną - w narożach oktaedru znajdują się 4 atomy azotu, pochodzące z cząsteczek amoniaku i 2 atomy tlenu pochodzace z jonu węglanowego. Wewnątrz oktaedru znajduje się jon centralny - kobalt(III). 4 atomy - dwa azotu i dwa tlenu - leżą w jednej płaszczyźnie tworząc kwadrat.
Reakcje chemiczne:
Wydajność:
Teoretyczna: 20,4g
Praktyczna: Wnioski
Na otrzymanym widmie VIS (krzywa niebieska) zsyntezowanego związku znajdują się 2 maksima przypadające odpowiednio na 361nm, 523nm. Druga długość fali tj. 523nm odpowiada azotanowi(V) tertraaminawęglanokobaltu(III) co jednoznacznie identyfikuje otrzymany produkt.


(…)

… powinien być klarowny - powoli rozpoczęto wkraplanie 8ml 30% H2O2. Po dodaniu całego nadtlenku wodoru roztwór umieszczono nad palnikiem gazowym. Gdy mieszanina zaczęła wrzeć porcjami dodano 5g i kontynuowano ogrzewanie, aż do zatężenia mieszaniny. Po odparowaniu znacznej ilości wody zlewkę odłożono do ostudzenia. Wytrącone kryształy odsączono pod zmniejszonym ciśnieniem na lejku Büchnera, przemyto kilkakrotnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz