Symptomatologia dysfunkcji układu pokarmowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Symptomatologia dysfunkcji układu pokarmowego - strona 1 Symptomatologia dysfunkcji układu pokarmowego - strona 2 Symptomatologia dysfunkcji układu pokarmowego - strona 3

Fragment notatki:

Symptomatologia dysfunkcji układu pokarmowego. Zaburzenia pragnienia: zmniejszone pragnienie zanik pragnienia (odicia) - podczas lekkiego lub dużego stopnia chorób żołądka lub jelit bez biegunki, ciężkie stany zaburzenia świadomości zwiększenie pragnienia (polidyksja) - char. dla odwodnienia, biegunki, wymiotów, obfitego pocenia, moczówka prosta, poliuria (zwiększona dobowa ilość wydalonego moczu, np. chory na poliurię koń wypija 150l wody, pies przy moczówce 15l. Ziewanie pozorne ≠ ziewanie rzeczywiste, które towarzyszy niedotlenieniu i ma na celu zwiększenie wentylacji płuc. U psów ziewanie pozorne pojawia się w stanach senności, głodzenia, znudzenia. Powtarza się w nieżycie żołądka i jelit (stany zapalne bł. śluzowej żołądka i jelit ze wzmożoną sekrecją śluzu - często na tle robaczycy, przewlekłe zapalenie wątroby, opon mózgowych, wścieklizna). Narowy, nałogi - pewne patologiczne przyzwyczajenia, np. łykawość (aerofagia) - przyczyna nie tkwi w ukł. trawiennym ale wtórnie może prowadzić do zaburzeń trawienia. Związane jest z nudą zw. U psów, kotów, koni - częste są zaburzenia psychogenne. Gdy zw. pozbawione jest doznań płynących ze środowiska zewn. zwierze nie może uruchomić wyobraźni (brak zdolności abstrakcyjnego myślenia), toteż uczucie nudy jest u nich b. silnie odczuwane, Pojawiają się zachowania zastępcze - najlżejsze formy zachowań psychogennych.: ruch wahadłowy u psów zamkniętych w klatce u koni - regularne skurcze m. orbicularis oris - kłapanie wargami - doznania akustyczne i somatyczne dla konia. Pojawia się ciepło z przekrwienia. Każde uderzenie wargą o siebie powoduje de granulacje mastocytów - pojawia się stan zapalny, wargi puchną i pękają - bolesność - ograniczone pobieranie pokarmu - chudnięcie. pobieranie za pomocą warg łańcuszka do pyska i wypluwanie. Dostający się do jamy ustnej metal powoduje stany zapalne jamy ustnej i ślinianek. łykawość - polega na tym, że zw. wykonuje ruchy połykowe. Prawidłowy akt połykowy związany jest z pobieraniem pokarmu. Dostający się do jamy ustnej pokarm podlega żuciu (rozdrobnieniu i zwilżeniu) - dochodzi do formowania kęsa, który może zostać połknięty - grzbiet języka unosi się ku górze, korzeń ku tyłowi - kęs jest wprowadzony na teren gardła- kęs napiera na podniebienie miękkie, przesuwając je ku górze i ku tyłowi - zamknięcie nozdrzy tylnych - dochodzi do niezależnego od woli skurczu mięśni gardła - do wejścia do przełyku przez cieśń gardłową - kierowanie kęsa w kierunku wpustu do żołądka. Formowanie kęsa jest zależne od woli, od gardła akt połykania jest mimowolny. Niektóre gat. zw. mają zwiększone lub zmniejszone zdolności zatrzymywania aktu połykania zależnego od woli. Krowa ma wyjątkowe zdolności z odpluwaniem ze względu na charakterystyczne brodawki. Inaczej jest u psa i świń.

(…)

…. nie są przystosowane do połykania powietrza. Powietrze powoduje minimalne pobudzenie mechanoreceptorów - zatem zw. nie umie połykać powietrza. Koń łykawy wyćwicza akt połykania zależnego od woli. Koń opiera zęby sieczne szczęki o krawędź żłobu i z otwartą jamą ustną wykonuje ruchy żuchwą ułatwiając połykanie. Początkowo połyka powietrze i ślinę, „uczniowie” opierają się o twarde przedmioty a „mistrzowie” bez…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz