fizjologia przewodu pokarmowego budowa i czynności

Nasza ocena:

3
Pobrań: 322
Wyświetleń: 4053
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
fizjologia przewodu pokarmowego budowa i czynności - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 6 stron zapisana w formacie doc. Cała notatka została podzielona według podziału układu pokarmowego mianowicie: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube. Pokazuje za co odpowiedzialne są poszczególne części. Notatka pokazuje również inny podział z perspektywy przyjmowania pokarmu i udziału narządów w tym procesie.

Budowa i czynności przewodu pokarmowego:
Przewód pokarmowy - jest to cewa ciągnąca się od części twarzowej czaszki do jamy miednicy mniejszej. W ścianach tej cewy znajduje się znaczna ilość gruczołów. Poza tymi drobnymi gruczołami istnieją jeszcze duże gruczoły, tj. wątroba, trzustka, duże gruczoły ślinowe, które leżą poza przewodem pokarmowym, a jedynie ich przewody uchodzą do przewodu pokarmowego.
Ściana przewodu pokarmowego ma 3 warstwy (wymieniając od środka): błonę śluzowąz tkanką podśluzową, błonę mięśniową i błonę surowiczą. Błona surowicza zwana otrzewną stanowi ,,worek'' wyścielający od wewnątrz ściany jamy brzusznej i miednicy małej (otrzewna ścienna). Pozostała część otrzewnej (otrzewna trzewna) pokrywa narządy zawarte w jamie brzusznej i miednicy małej. Błona ta oraz niewielka ilość płynu surowiczego przez nią wyprodukowana umożliwia wzajemne przesuwanie się narządów jamy brzusznej np. przy zmianie pozycji ciała, oddychaniu, a także umożliwia ruchy perystaltyczne przewodu pokarmowego (przesuwające treść pokarmową). Jama brzuszna stanowi największą jamę ustroju, która od góry jest ograniczona przeponą, od przodu i boków przez mięśnie przedniej ściany jamy brzusznej, od tyłu przez kręgosłup; w dole bez wyraźnej granicy przechodziw jamę miednicy.
Przewód pokarmowy dzieli się na kilka połączonych ze sobą odcinków zebranych w grupach:
Jama ustna
Gardło
Przełyk
Żołądek
Jelito cienkie
Jelito grube
Jama ustna składa się z dwóch części: z przedsionka jamy ustnej i z jamy ustnej właściwej. Przedsionek jest ograniczony od przodu i z boku wargami i policzkami, od tyłu wyrostkami zębodołowymi z tkwiącymi w nich zębami. Jama ustna właściwa od przodu i z boków jest ograniczona przez wyrostki zębodołowe z zębami, od góry przez podniebienie. Od tyłu jama ustna właściwa przechodzi w gardło tzw. cieśnią gardzieli. Większą część wnętrza jamy ustnej wypełnia język, który składa się z trzech części: nasady, trzonu i końca. W języku wyróżniamy powierzchnię górną tzw. grzbietową i powierzchnie dolną - brzuszną. Ślinianki są to gruczoły wydzielania zewnętrznego, które produkują ślinę. Wyróżniamy dużo drobnych gruczołów ślinowych rozsianych na terenie całej jamy ustnej. Poza nimi wyróżniamy trzy pary dużych gruczołów ślinowych: ślinianki - przyuszne, podżuchwowe, podjęzykowe. W jamie ustnej następuje wstępna, mechaniczna obróbka pokarmu i przygotowanie go do dalszego trawienia. Pokarm zostaje rozdrabniany, miażdżony i mieszany ze śliną, która zawiera enzym trawienny amylazę ślinową (ptialinę).
Gardło jest wspólna częścią układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Rozpościera się od podstawy czaszki do poziomu 6 kręgu szyjnego, ma długość 12-14 cm, a jama gardła ma kształt maczugowaty. W jamie gardła wyróżniamy części: nosową, ustną i krtaniową. Gardło zbudowane jest z mięśni poprzecznie prążkowanych pokrytych od zewnątrz tkanką łączną,

(…)

… receptory smakowe jamy ustnej, prowadząc do powstania wrażeń smakowych oraz odruchowego pobudzenia poprzez włókna aferentne i eferentne nerwów czaszkowych, głównie błędnych, wydzielania soków trawiennych, zwłaszcza śliny, soku żołądkowego i trzustkowego.
Ślina jest wydzielina trawienną wytwarzana przez trzy pary głównych gruczołów ślinowych i liczne, mniejsze gruczoły rozsiane w błonie śluzowej jamy ustnej…
…, co umożliwia protekcje i regeneracje błony śluzowej.
Funkcja trawienna śliny polega: (1) na zlepianiu cząstek pokarmowych w możliwy do połknięcia ,,kęs''; (2) na wypłukiwaniu cząstek pokarmowych z powierzchni języka, co ułatwia kontakt kolejno spożywanych porcji pokarmów z receptorami smakowymi języka i umożliwia powstawanie wrażeń smakowych i odruchowego pobudzenia wydzielania śliny, soku żołądkowego…
… jest najszerszą częścią przewodu pokarmowego (z boku przypomina kształtem hak) stanowi on naturalny magazyn dla spożywanych pokarmów, które następnie niewielkimi porcjami są przesuwane w kierunku dwunastnicy.
funkcja bakteriobójcza - dzięki kwaśnemu pH dochodzi w żołądku do niszczenia ewentualnych drobnoustrojów, które przechodzą do żołądka wraz z pokarmem.
funkcja trawienna:
wstępne trawienie węglowodanów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz