To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Symbolika przestrzeni
Autorzy opracowań poświęconych testom rysunkowym przypisują różne znaczenie poszczególnym sposobom rozmieszczenia rysunku na kartce. Najczęściej odwołują się oni do symboli powszechnych, niezależnych kulturowo, określając kolejne rogi kartki nazwami czterech żywiołów: wody, powietrza, ognia i ziemi. Uznając takie założenia najogólniej można przyjąć następującą klasyfikację:
zapełnienie całej kartki, co wydaje się być najnormalniejsze i najbardziej poprawne. Znawcy problemu sugerują, iż jednolite tło pomoże być nawykiem, będącym następstwem wymagań szkolnych, a wtedy można je traktować jako przestrzeń nie zajętą.
rysunek w lewym dolnym rogu (woda - symbol początku życia, narodzin, łączności z matką) sugeruje skupienie na własnej osobie, zatrzymanie w rozwoju, regresji, chęci cofnięcia się do wcześniejszego etapu życia, który wydaje się być bardziej szczęśliwy, gdyż zapewniał czujną i czułą opiekę. O tendencjach regresyjnych można mówić również w przypadku rysowania od prawej do lewej strony (u praworęcznych).
umieszczenie rysunku w prawym dolnym rogu kartki (ziemia - symbol przytłaczającej materii, ciężaru i porażki) wskazuje na świadomość poniesionych strat i pogrzebanych marzeniach.
prawy górny róg kartki (ogień - symbol życia) mówi o witalności i sile własnych przedsięwzięć, które wyznacza jasny cel oraz o pełnym zaangażowaniu.
w lewym górnym rogu (powietrze - symbol pustki, czegoś niewidocznego i nie stawiającego oporu) rysują najczęściej osoby preferujące bierność życiową, niechętnie angażujące się w jakiekolwiek działanie, bez odwagi; obserwatorzy życia, uciekający w zadumę.
górna część kartki wskazuje na tendencje do idealizowania, marzycielstwa, sferę wyobrażeniową.
umieszczenie rysunku na środku (i tylko na środku) kartki wskazuje, że odnosi się do spraw najbardziej uświadomionych, podczas gdy innych badany nie chce ujawnić, nie chce się odsłonić.
przesuniecie rysunku w dół wskazuje na zmęczenie, nerwice, depresje.
lewa strona kartki mówi o przeszłości i bierności (według niektórych wiąże się z introwersją).
strona prawa wskazuje na przyszłość i witalność (związek z ekstrawersją).
Znaczącym dla interpretacji jest również wielkość zużytej przez autora rysunku czystej przestrzeni w stosunku do pozostawionego wolnego miejsca.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)