Suflozja i Kolmatacja - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Suflozja i Kolmatacja - omówienie  - strona 1 Suflozja i Kolmatacja - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Suflozja i Kolmatacja. Suflozja jest to proces polegający na mech. usuwaniu cz. mineralnych ze skał przepływających wodę podziemną Dzięki temu następuje zmiana struktury i rozluźnienie tekstury skał Proces suflozji zachodzi wtedy gdy zwiększa się spadek hydrauliczny a tym samym zwiększa się pr, wody podziemnej. Gdy pompowanie wody odbywa się przy zbyt dużej wydajności następuje przyrost spadku hydr. a tym samym pr. wody w skałach. Wywołana w ten sposób suflozja może spowodować niekontrolowane osiadanie budowli znajdujących się w zasięgu leja depresyjnego. Kolmatacja stanowi w pewnym sensie przeciwieństwo suflozji. Proces ten polega na wmywaniu w pierwotną strukturę skały drobniejszych cząstek mineralnych. Tym samym tekstura skały staje się mniej porowata, a przepływ wody podziemnej utrudniony. W przypadku bud. hydrotechnicznych proces ten uznawany jest często za pozytywny powodujący uszczelnienie podłoża budowli. Własności fizyczne wód podziemnych. to tych własności zaliczamy temp. barwę przezroczystość mętność smak zapach przewodnictwo elektryczne i radoczynność, zalężą one od składu mineralnego środowiska geol. pochodzenia wody, głębokości jej występowania, związku z powierzchnią ziemi oraz jej składu chem. Własności te dla budownictwa nie mają większego znaczenia i nie są przedmiotem badań geologi inżynieryjskiej. Wyjątek stanowi temp. która może mieć wpływ na konstrukcjie inżynieryjskie zwłaszcza w bud. podziemne. Temp. wód podziemnych kształtuje się podobnie jak temp. skał.
Agresywność wód podziemnych. agresywność wód w stosunku do betonu może być wywoływana następującymi czynnikam: podwyższoną kwasowością wody, obniżoną twardością przemijającą, obecnośćią rozpuszczonego w wodzie agresywnego CO2, zwiększoną obecnością w wodzie jonów siarczanowych, magnezowych i amonowych. W środowisku kwaśnym pH

(…)

… procesy podobne do procesu krasu. CO2 może występować w postaci jako związany, równoważny i agresywny. ten ostatni działa ługująco na beton. Jony Ca Mg rozpuszczone w wodzie decydują o twardości wody Wyróżniamy twardość węglanową ( przemijającą) wywołana obecnością kwaśnych węglanów Ca Mg oraz niewęglanową (stałą) wywołaną obecnością innych zw. Ca Mg Na agresywność wody ma jedynie wpływ twardość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz