Sudan - wykład 2 semestr

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sudan - wykład 2 semestr - strona 1

Fragment notatki:

SUDAN 1. Zniechęcenie ludzi do intryg polityki parlamentarnej, a także pogorszenie stanu gospodarki Sudanu, wykorzystał generał Ibrahim Abbud, który dokonał zamachu stanu i obejmując urząd prezydenta i premiera oraz rozwiązując parlament i partie polityczne objął dyktatorską władzę w kraju.
2. Brutalna polityka arabizacji i islamizacji południa poniosła fiasko i doprowadziła w roku 1963 do wybuchu powstania w części kraju.
3. W roku 1985 an-Numajri został obalony i Sudan po raz trzeci wszedł w okres rządów parlamentarnych, które jednak okazały się tak samo nieskuteczne jak poprzednio. 4. Wojskowy pucz w 1989 r. wyniósł do władzy Omara al-Baszira, który "wprowadził klasyczną formę dyktatury wojskowej” (politycznym zapleczem nowego rządu był islamski fundamentalizm).
5. Dążąc do rozszerzenia muzułmańskiego fundamentalizmu na całą Afrykę i Bliski Wschód sudański rząd traktował wojnę z południem jako dżihad, a popieranie islamskiego terroryzmu doprowadziło do jego izolacji na na arenie międzynarodowej. 
6. W roku 2005 zawarto pokój z południem, znosząc obowiązywanie w nim szari'atu i zgadzając się na referendum niepodległościowe w roku 2011.
7. Konflikt w Darfurze - aktualnie trwający konflikt zbrojny, który obecnie spowodował największy kryzys humanitarny na świecie; traktowany jest jako ludobójstwo i czystki etniczne.
8. W 2003 w zachodniej prowincji kraju rozpoczęły się w Darfurze walk między arabskimi wojownikami, a niearabskimi mieszkańcami tego rejonu - po stronie ludności murzyńskiej walczy Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu oraz Ruch Sprawiedliwości i Równości.
9. W roku 2009 Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Sudanu, al-Baszira, pod zarzutem zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w Darfurze. 10. 26 kwietnia 2010 roku w Sudanie zostały przeprowadzone wybory powszechne, w których wygrał al-Baszir, ale doszło w ich trakcie do rażących nadużyć z punktu widzenia demokracji, co rozpoczęło protesty w kraju.
11. Dwoje ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Rosja oraz Chiny, oskarżeni zostali o dostarczanie broni, która trafia do Darfuru pomimo embarga ONZ, oraz o pośrednie podsycanie konfliktu.

(…)

Rady Bezpieczeństwa ONZ - Rosja oraz Chiny, oskarżeni zostali o dostarczanie broni, która trafia do Darfuru pomimo embarga ONZ, oraz o pośrednie podsycanie konfliktu. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz