23 Stylizacje.
Dla rozstrzygnięcia w jakiej stylizacji sformułowana jest definicja równościowa nie jest decydujące to jakiego użyto łącznika. Niektóre łączniki są co prawda typowe dla określonych stylizacji („znaczy tyle co” - stylizacja słownikowa; „oznacza” - stylizacja semantyczna; „to” „jest to” - stylizacja przedmiotowa) ale nie jest to rozstrzygające (np. może być definicją w stylizacji słownikowej definicja zawierająca łącznik typowy dla stylizacji przedmiotowej - będzie to nadal definicja w stylizacji słownikowej zawierająca nieprawidłowy łącznik).
Decydujące znaczenie dla określenia stylizacji definicji równościowej ma to w jakiej supozycji sformułowano człony tej definicji.
Stylizacja słownikowa - jeden wyraz można zastąpić innym wyrazem; występuje łącznik „tyle samo co”; definiendum i definiens są w supozycji materialnej (jest zwrot -wyraz-)
Stylizacja semantyczna - definiendum jest w supozycji materialnej a definiens w supozycji prostej (lub formalnej); występuje łącznik „oznacza”
Stylizacja przedmiotowa - definiendum i definiens są w supozycji prostej (lub formalnej); występuje łącznik „jest to”; dla rozstrzygnięcia ważna jest intencja twórcy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)