Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji. Ustawodawca umożliwia albo nakazuje stwierdzenie wygaśnięcia decyzji albo jej uchylenie, gdy strona nie dopełni określonych czynności zastrzeżonych w decyzji . Organ administracyjny ,który wydał decyzję w I instancji,stwierdza jej wygaśnięcie, jeśli decyzja stała się bezprzedmiotowa , a stwierdzenie jej wygaśnięcia nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Np. organ , który wydał decyzję o warunkach zabudowy albo decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, stwierdza jej wygaśnięcie jeżeli:
-inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę
-dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji
Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.
Decyzja wygasa , gdy została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez strony określonego warunku,a strona nie dopełniła tego warunku . Moment rozpoczęcia obowiązywania decyzji administracyjnej jest uzależniony od przyszłego, niepewnego zdarzenia, a więc od warunku zawieszającego.
Decyzja administracyjna może zawierać również zlecenie dla stron dopełnienia pewnych czynności. Gdy strona w wyznaczonym terminie nie dopełni zlecenia, organ administracyjny, który wydał decyzję w I instancji uchyla decyzję wydaną z zastrzeżeniem zlecenia.
W sprawie wygaśnięcia decyzji jako bezprzedmiotowej lub jej uchylenia na skutek nie dopełnienia zlecenia czy też wygaśnięcia z powodu niespełnienia warunku wydaje się decyzję administracyjną, którą należy traktową jako decyzję wydaną w nowej sprawie, od której przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)