To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 2., 24.02.11. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - pierwszy etap w planowaniu przestrzennym
- władztwo planistyczne gminy. Zarówno sporządzenie, jak i uchwalanie studium jest obowiązkowe, ale są gminy, które nie ustaliły studiów .były stare, ale wygasły, nie powstały nowe, bo proces ustalania jest długotrwały). Studium określa założenia polityki przestrzennej gminy. Sporządzany dla obszaru całej gminy.
Art. 9. 1. W celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zwanego dalej „studium”. 2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta sporządza studium zawierające część tekstową i graficzną, uwzględniając zasady określone w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ustalenia strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz strategii rozwoju gminy, o ile gmina dysponuje takim opracowaniem. 3. Studium sporządza się dla obszaru w granicach administracyjnych gminy. 4. Ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. 5. Studium nie jest aktem prawa miejscowego. Zawiera dwie części: (art. 9.2)
- tekstową
- graficzną
Przy sporządzaniu studium korzysta się z takich aktów i założeń, które są szersze niż obszar gminy (przestrzenna zagospodarowanie kraju, strategie rozwoju województwa i jeśli gmina posiada - strategia rozwoju gminy. Polityka przestrzenna jest jednym z przejawów lokalnej polityki gminy. Wiąże się z tym, że kluczowe (pewne) rzeczy muszą być zawarte i określone. Z założenia studium nie ma być aktem precyzyjnym, a elastycznym, umożliwiającym wybór rozwiązań na dalszych etapach. Ale skutki uchwalenia są daleko idące. Ustawa wymaga by miejscowe plany były zgodne ze studium. Ocena tych zgodności jest dokonywana przez RG w momencie uchwalania studium.
W studium znajdują się podstawowe założenia dot. zagospodarowania gminy (art. 10):
- istniejące uwarunkowania różnego typu znajdujące się na terenie gminy
- kierunki rozwoju (co gmina chciałby by się znalazło)
Funkcje studium:
- akt polityki przestrzennej gminy, w związku z tym funkcją będzie określenie założeń polityki i rozwoju przestrzennego gminy
- koordynacja ustaleń planownictwa, ponieważ studium obejmuje obszar całej gminy i zawiera wytyczne do tego, żeby miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zostały uchwalone, bowiem plany miejscowe mogą być sporządzane dla części obszarów
(…)
… nie mogą być podstawą do wydania decyzji na pozwoleniu na budowę, ani decyzji o warunkach zabudowy, czy decyzji o lokalizacji i inwestycji celu publicznego.
Ustawa o planowaniu nie przewiduje indywidualnej skargi na ustalenia projektu studium. Ponadto rozstrzygnięcia wójta burmistrza lub prezydenta miasta o nieuwzględnieniu wniosków i uwag dotyczących projektu studium nie polegają zaskarżeniu do sadu administracyjnego…
…. Studium dokonuje się w kwalifikacji i przeznaczeniu poszczególnych obszarów gminy oraz wstępnej lokalizacji przestrzeni publicznych i infrastruktury. Realizacja ustaleń studium następuje poprzez uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które są z aktami prawa miejscowego i których ustalenia musza być zgodne z ustaleniami studium.
Przykładowe Studium uwarunkowania - Łysomice
Zmiana…
… przyrody, krajobrazu kulturowego i uzdrowisk; 4) obszary i zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej; 5) kierunki rozwoju systemów komunikacji i infrastruktury technicznej; 6) obszary, na których rozmieszczone będą inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym; [etc.]
W studium uregulowane są uwarunkowania wynikające: art. 10.1.
dotyczy przeznaczenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)