Studium Przypadków

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 2086
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Studium Przypadków - strona 1

Fragment notatki:

Jest to notatka z ćwiczeń, z przedmiotu Studium Przypadków. Zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące następujących zagadnień: orientacja marketingowa przedsiębiorstwa, segmentacja rynku, produkt, marka, reklama, dystrybucja. Każde z zagadnień zawiera pytania wraz z odpowiedziami. Dodatkowo zostały zamieszczone także studia przypadków które opisują konkretną sytuację oraz zawierają pytania i odpowiedzi jej dotyczące.

Spis Treści
1. Orientacja marketingowa przedsiębiorstwa 1
2. Studium przypadku : „New World Gas Cooker Company” 4
3. Studium przypadku : „Kuchenki państwa Kowalskich” 8
4. Segmentacja rynku 11
5. Studium przypadku : „Hotel Hilton w Cobham” 13
6. Studium przypadku : „Naczynia kuchenne firmy Le Creuset” 15
7. Studium przypadku : „Dokształcanie a mały biznes” 17
8. Studium przypadku : „Miller Brewing Company” 20
9. Produkt 23
10. Studium przypadku : „Acoustical Tile Co.” 24
11. Marka 26
12. Studium przypadku : „I.R. Dakin and company” 27
13. Studium przypadku : „Avi Fattal” 29
14. Reklama 31
15. Dystrybucja 34
16. Plan referatu i teksty źródłowe : „Marketing globalny” 38
Orientacja marketingowa przedsiębiorstwa, ogólne znaczenie marketingu
Zadanie 1
Na przykładzie wybranej firmy określ jej filozofię działania w miarę poszczególnej orientacji ?
Bank PKO B.P
Orientacja produkcyjna- jeszcze do niedawna bank ten był własnością państwową i panowały w nim sztywne zasady, zaś usługi nie były dostosowane do potrzeb klientów. Można powiedzieć, że to właśnie klienci musieli dostosować się do warunków dyktowanych przez bank. Bank oferował usługi podstawowe, jednakże miał rozwiniętą infrastrukturę i klienci korzystali z jego usług gdyż nie mieli problemów ze znalezieniem któregoś z oddziałów. Jest to nadal mocna strona tej instytucji.
Orientacja na produkt- od 1-2 lat wyraźnie widać zachodzące w tym banku zmiany np. nowe oferty lokat terminowych, oprocentowanie zbliżone do pozostałych banków, możliwość otwarcia rachunku superkonto student, za który nie pobiera się opłat miesięcznych, kredyty studenckie itp. Można powiedzieć, że próbuje się uatrakcyjnić zakres usług i podwyższyć ich jakość.
Orientacja sprzedażowa- kilka miesięcy temu pojawiła się możliwość korzystania z konta maklerskiego Makler poprzez sieć Internet - możliwość zarządzania tym rachunkiem zdalnie, w domu klienta, co jest szczególnie atrakcyjne- umożliwia natychmiastową reakcję na zmianę kursu akcji i wydania odpowiednich dyspozycji.
Zadanie 2
Które z działań wprowadzanych przez przedsiębiorstwo określisz jako działania marketingowe i dlaczego ?
Badania i rozwój : Tak- dostosowanie do potrzeb klienta, badania rynku. W szerszym ujęciu- elementy strategii- doskonalenie produktu.
Polityka kadrowa : Nie.
Załatwianie skarg i zażaleń : Tak- bezpośredni kontakt z klientem jest z punktu widzenia marketingu ważny dla firmy- przeciwdziałanie dysonansowi pozakupowemu i odbudowa zaufania klienta.


(…)

… domach handlowych.
W 1985 r. Samochodowe osłony przeciwsłoneczne Avi Fattala były sprzedawane w ilości 150 tyś. Sztuk tygodniowo w cenie 6 dol. W narożnych drogeriach i 3.39 dol. W domach dyskontowych. W 1988 r. Firma zdobyła nowy rynek. Korporacje, takie jak Goodyear, ATT, Bank of America, drukując na produkcie Fattala swoje nazwy i rozdają i rozdają go jako prezenty swoim klientom, wykorzystywały…
… roku o godzinie P .05 Ewa i Andrzej Kowalscy kupili kuchenkę mikrofalową. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Każdy uważny obserwator zgodzi się z tym. że zakup miał miejsce dokładnie w tym czasie. Zaraz po dokonaniu zakupu Ewie i Andrzejowi zadano pytanie, czy pamiętają, kto z nich pierwszy zauważył ten produkt lub zasugerował jego zakup. Żadne z nich nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi…
…, co stanowiło wtedy równowartość kilku średnich pensji w Polsce. Cena nic była atrakcyjna, nawet jeśli weźmie się pod uwagę fakt. że do towaru dołączona była 500-stronicowa książka kucharska w języku szwedzkim. Następnego lata państwo Kowalscy zostali zaproszeni na kolację do swoich znajomych, którzy nie omieszkali pochwalić się nowym zakupem - kuchenką mikrofalową marki Philips, z której zaserwowano danie…
… go milionerem. 25 - letni imigrant z Izraela, wsiadając pewnego letniego dnia do rozgrzanego słońcem samochodu, uzmysłowił sobie podobieństwo klimatu Kalifornii i Izraela. Przypomniał sobie, że rozwiązaniem problemu rozgrzanych słońcem wnętrz samochodowych jest szeroko stosowany w Izraelu produkt : składane tekturowe arkusze zakładane pod przednią szybę samochodu. Ten składany w harmonijkę kawałek tektury
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz