Strumień masy pary wodnej - sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 371
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Strumień masy pary wodnej  - sprawozdanie - strona 1 Strumień masy pary wodnej  - sprawozdanie - strona 2 Strumień masy pary wodnej  - sprawozdanie - strona 3

Fragment notatki:

SPRAWOZDANIE
Ćwiczenie nr 2 Strumień masy pary wodnej
Wykonał
ZiIP, ZwIS
WGIG,
Rok III, gr 1/1
Uwagi:
Wstęp teoretyczny
Gęstość powietrza - jest masą powietrza na jednostkę objętości. W układzie SI jest mierzona w jednostkach (kg/m3). Na poziomie morza w temperaturze 20 °C powietrze suche ma gęstość około 1,2 kg/m3. Gęstość powietrza maleje wraz ze spadkiem ciśnienia.
Ciśnienie atmosferyczne - stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na powierzchnię Ziemi, do powierzchni, na jaką ten słup naciska (por. ciśnienie). Wynika stąd, że w górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe a na nizinach wyższe, ponieważ słup powietrza ma różne wysokości.
Prężność pary wodnej - ciśnienie cząstkowe wywierane przez parę wodną zawartą w powietrzu, określane w jednostkach ciśnienia - milimetrach słupa rtęci (mm Hg) lub hektopaskalach (hPa).Do pomiaru prężności pary wodnej służy psychrometr. Średnie ciśnienie pary wodnej na kuli ziemskiej przyjmuje najniższe wartości w obszarach podbiegunowych, zwłaszcza w zimie (poniżej 1 hPa), a największe w strefie równikowej, do 25-30 hPa.
Wilgotność właściwa - wielkość określająca zawartość wody w substancji określona jako stosunek masy wody do masy suchej substancji.
Wilgotność względna - stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze.
Para wodna - jest jednym z najważniejszych gazów w powietrzu. W atmosferze Ziemi, para wodna jest elementem cyklu hydrologicznego. Para wodna tworzy się przez parowanie wody albo przez sublimację lodu. W atmosferze para wodna kondensuje lub resublimuje tworząc mgły lub chmury.
1. Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest wyznaczenie masy pary wodnej, która została zaabsorbowana przez substancję higroskopijną (sól kamienna) oraz w drugim etapie ćwiczeń masę pary wodnej oddanej do powietrza przez wkładkę soli.
2. Obliczenia
2.1. Gęstość powietrza na stanowisku pomiarowym
[ kg / m3 ]
gdzie:
Ts - temperatura sucha na stanowisku pomiarowym [K],
p - ciśnienie atmosferyczne powietrza [Pa],
pw - ciśnienie cząstkowe (prężność) paty wodnej w powietrzu [Pa].
gdzie:
pwn - ciśnienie cząsteczkowe (prężność) pary wodnej nasyconej [Pa],


(…)

… przed i za wkładką solną
[kJ/kg]
gdzie:
ts - temperatura powietrza wg termometru suchego [˚C],
x - wilgotność właściwa powietrza [kg/kg p.s.].
2.11. Zmiana entalpii przy przejściu powietrza przez wkładkę solną
[kJ/kg]
gdzie:
hz - entalpia powietrza za wkładką solną [kJ/kg],
hp - entalpia powietrza przed wkładką solną [kJ/kg].
2.12. Natężenie przepływu powietrza
[m3/s]
gdzie:
vmax - prędkość maksymalna powietrza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz