Struktury organizacyjne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1701
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Struktury organizacyjne - strona 1 Struktury organizacyjne - strona 2 Struktury organizacyjne - strona 3

Fragment notatki:

Struktury organizacyjne: Instytucje w administracji publicznej posiadają z reguły strukturę złożoną, a na tę strukturę składają się tzw. ogniwa organizacyjne. Do nich zaliczamy stanowiska pracy i komórki organizacyjne. Stanowisko pracy jest ogniwem elementarnym. Komórki składają się ze stanowisk pracy - mają budowę jedno- lub wieloszczeblową. Stanowisko pracy - jest określane poprzez zestaw zadań, uprawnień i odpowiedzialności. Posiada swoją nazwę, obsadę personalną i jest wyposażone w zestaw tzw. narzędzi. Komórki organizacyjne składają się z wielu komórek pracy. Obok stanowisk pracy są też stanowiska kierownicze - charakteryzują się one tym, że osoba zajmująca to stanowisko decyduje o tym, jak sama ma działać i jak mają działać podwładni. Biorąc pod uwagę kryterium rozpiętości kierowania wyróżniamy:
Struktury smukłe
Struktury płaskie
Biorąc pod uwagę kryterium podstawowej więzi organizacyjnej wyróżniamy:
Struktury liniowe
Funkcjonalne
Sztabowe
liczba pracowników podporządkowanych bezpośrednio danemu przełożonemu. Może być rozpiętość kierowania:
formalna (wynika ze statutów określających ustrój danej jednostki organizacyjnej)
faktyczna (występuje w rzeczywistości , a ta nie zawsze pokrywa się z formalną)
potencjalna (optymalna rozpiętość kierowania = wyznaczenie jej zależy od kilku czynników związanych z zadaniami, z kierownikiem, z personelem lub tez mają charakter techniczny:
związane z zadaniami (stopień trudności zadań wpływa na rozpiętość kierowania). Większy stopień obniża rozpiętość.
Związane z kierownikiem (styl kierowania) - rygorystyczny kierownik to mniejsza rozpiętość. Stopień związania kierownika poleceniami przełożonych też ma wpływ na rozpiętość.
Związane z personelem (stopień kwalifikacji, skłonności do samodzielnego działania; stopień integracji zespołu oraz stosunek podwładnych do przełożonego).
Zasięg kierowania - liczba podwładnych podporządkowanych danemu kierownikowi zarówno bezpośrednio jak i pośrednio. Struktury smukłe: charakteryzują się małą rozpiętością kierowania, czego rezultatem jest stosunkowo duża liczba szczebli organizacyjnych w instytucji. Struktury płaskie : rozpiętość jest duża, co prowadzi do mniejszej liczby szczebli organizacyjnych. Zalety smukłych: Możliwość sprawowania ścisłego nadzoru kierowniczego Brak ujemnych skutków wynikających z potencjalnego przekroczenia rozpiętości kierowania
Wady smukłych: Długi jest czas obiegu informacji; łatwiej i częściej ulegają one zniekształceniu
Konieczność powtarzania, uściślania informacji, dokonywania ponagleń


(…)

…, bezwzględną i kwalifikowaną. Decyzje są podejmowane większością zwykłą wtedy, gdy za danym rozwiązaniem jest głosów więcej przynajmniej o 1 aniżeli głosów przeciwnych. Decyzja jest podejmowana większością bezwzględną, jeśli głosów za danym rozwiązaniem jest więcej przynajmniej o 1 niż głosów przeciwnych i wstrzymujących się łącznie. Większość kwalifikowana - liczona w stosunku do pełnego składu organu…
… się zasady Fayola - jedności rozkazodawstwa. W tej organizacji każdy kierownik szczebla pośredniego ma tylko jednego przełożonego, od którego otrzymuje polecenia i któremu składa sprawozdania.
funkcjonalna dominuje więź funkcjonalna hierarchiczna. Każdy pracownik ma wielu przełożonych, tylu ile funkcji da się wyodrębnić w jego zakresie działania. Odejście od jedności rozkazodawstwa Fayola. sztabowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz