Strop stalowy żelbetowy (płyta żelbetowa, belki stalowe)
jest podobny do stropu KLEINA. Zamiast wypełnienia ceramicznego stosuje się płyty żelbetowe prefabrykowane. Uzyskuje się przez to całkowitą eliminację drewna do deskowania, skrócenie czasu wykonanie stropu oraz obniżenie ciężaru własnego. Pola między belkami wypełnia się najczęściej płytami typu WPS, które mają kształt prostokąta, wzmocnienia wzdłużne i wgłębienia dla oparcia na stopce dolnej belki.
Płyta żelbetowa oparta na belce stalowej 1 - płyta żelbetowa, 2 - dźwigar stalowy
Płyta żelbetowa zespolona z belką stalową. Oznaczenia: 1 - bolce Nelsona lub inne bolce liniowe, 2 - dźwigar stalowy, 3 - bolce Nelsona lub inne bolce dwurzędowe
Strop ze stalowych płyt fałdowanych i ułożonego na nich betonu
Stropy żelbetowe-płytowe - elementem nośnym jest płyta żelbetowa prefabrykowana lub monolityczna. Płyta monolityczne mogą być zbrojone krzyżowo lub jednokierunkowo, niezbędne jest pełne szalowanie od spodu płyty. Zaletą tego typu stropu jest uzyskanie równej powierzchni z góry i z dołu płyty. Strop żelbetowe płytowo- żebrowe - posiadają konstrukcję monolityczną tzn. są wylewane z betonu na budowle. Elementami nośnymi są współpracujące ze sobą płyta i żebro. Przy ich wykonaniu zużywa się więcej betonu niż w stropach gęstożebrowych. Potrzebna jest szczelne deskowania (dużo elementów szalunkowych). Niekiedy elementy tworzące przy zalewaniu betonem żebra i płytę mają charakter 'szalunku traconego' i umożliwiają wykonanie płaskiego sufitu ponieważ tworzą równą płaszczyznę dolną.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)