stropodachy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
stropodachy - omówienie  - strona 1 stropodachy - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Stropodach jest to strop nad ostatnią kondygnacją budynku, który spełnia jednocześnie rolę dachu, jest to dach płaski. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest brak poddasza. Ze względów konstrukcyjnych i fizycznych (czyli układ warstw) stropodachy dzielimy na:
stropodachy wentylowane, uważane za poprawne rozwiązanie dla budownictwa mieszkaniowego stropodachy pełne, stosowane częściej w budownictwie przemysłowym. Stropodachy pełne zbudowne są z następujących warstw:
warstwa konstrukcyjna (strop lub inny element nośny dachu np. trapezowa blacha fałdowa) warstwa paroizolacji (nie zawsze stosowana; wykonywana z folii lub papy) warstwa termoizolacji (obecnie najczęściej wełna mineralna, rzadziej styropian) warstwa pokrycia dachowego (papa) Stropodachy wentylowane zbudowne są z następujących warstw:
warstwa konstrukcyjna (zazwyczaj strop) warstwa paroizolacji (nie zawsze stosowana, wymagana nad pomieszczeniami o dużym nasyceniu powietrza parą wodną, tzw. pomieszczenia mokre; wykonywana z folii lub papy) warstwa termoizolacji (obecnie najczęściej wełna mineralna, rzadziej styropian) przestrzeń powietrzna wentylowana lub odpowietrzana warstwa konstrukcyjna pod pokrycie dachowe (najczęściej żelbetowe płyty korytkowe wraz z warstwą wyrównującą z zaprawy cementowej lub betonu ułożone na ściankach ażurowych postawionych na najwyższym stropie) warstwa pokrycia dachowego (papa). Do stropodachów zalicza się także tarasy nad pomieszczeniami. Tarasy różnią się od opisanych wyżej stropodachów warstwą nawierzchni, która oprócz izolacji przeciwwodnej musi zapewnić także odporność na uszkodzenia mechaniczne powstające przy użytkowaniu.
Odwodnienie dachu: wodę z opadów atmosferycznych, roztopionego śniegu odprowadza się z dachu na zewnątrz - przy pomocy rynien i rur spustowych albo do wewnątrz - przy pomocy wpustów dachowych i rur spustowych usytuowanych wewnątrz budynku.
Wpust to element połączenia wpustowego.
Ponieważ wpusty przenoszą całe obciążenie złącza, to w celu zminimalizowania ich rozmiarów wykonuje się je zwykle ze stali wysokiej jakości.
Ze względu na kształt wpusty dzielą się na:
wpusty pryzmatyczne o przekroju prostokątnym wpusty czółenkowe o przekroju półsferycznym. Stropodach spełnia jednocześnie funkcję stropu i dachu. Są to wielowarstwowe układy konstrukcyjne, stosowane przy katach nachylenia połaci dachowej od 0° do 5°
Stropodachy:
- pełne -  wszystkie warstwy ułożone są wzajemnie na sobie
- odpowietrzane - pod papą znajduje się perforowana papa podkładowa


(…)

… wykonuje się je zwykle ze stali wysokiej jakości.
Ze względu na kształt wpusty dzielą się na:
wpusty pryzmatyczne o przekroju prostokątnym wpusty czółenkowe o przekroju półsferycznym. Stropodach spełnia jednocześnie funkcję stropu i dachu. Są to wielowarstwowe układy konstrukcyjne, stosowane przy katach nachylenia połaci dachowej od 0° do 5°
Stropodachy:
- pełne -  wszystkie warstwy ułożone są wzajemnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz