Strona i inni niż strona uczestnicy postępowania I grupa - strona, II grupa - uczestnicy na prawach strony, organizacje społeczne,
prokurator,
RPO,
Okręgowy Inspektor Ochrony Środowiska, Naczelny Lekarz Uzdrowiska, Recenzent w przewodzie habilitacyjnym,
III grupa - inni uczestnicy, ale już nie na prawach strony biegli,
tzw. osoby trzecie,
tzw. osoby zobowiązane do okazania przedmiotu oględzin,
inne podmioty.
Art. 28 Kpa nie jest czytelny
Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Pierwsza część tego art. określa okoliczności kiedy można mówić o wszczęciu postępowania, a druga część mówi, że stroną jest też podmiot, który żąda wszczęcia postępowania.
SN w jednym z orzeczeń stwierdził, że stroną jest zarówno podmiot, który żąda powołując się na swój interes prawny, jak również podmiot, którego interes prawny ma rzeczywiste odzwierciedlenie w przepisach prawa.
Na tle rozbieżności interpretacyjnych powstała obiektywna i subiektywna teoria strony. Na gruncie rozwiązań z art. 28 Kpa nie da się określić, którą z tych koncepcji przyjmuje Kpa.
Obiektywna teoria strony stroną jest ten podmiot, którego interes prawny w chwili wszczęcia postępowania doznaje ochrony w przepisach prawa administracyjnego materialnego (nie tylko twierdzi, że jest stroną, ale on i organ są w stanie wskazać regulacje stanowiące podstawę ochrony),
skoro stroną jest tylko taki podmiot, jak określony w § 1, to istnieje w chwili wszczęcia postępowania konieczność weryfikacji, tego interesu czy faktycznie doznaje on ochrony. W przypadku kiedy okaże się, że nie przysługuje, to postępowanie toczyć się nie może.
Wady teorii obiektywnej - gdyby ja przyjąć, to organ już w chwili wszczęcia musi oceniać. W tym przypadku ocena może być dowolna lub niepełna. Często sprawy są złożone, jeszcze częściej brakuje wskazania przez same przepisy kto może być stroną. Przy skomplikowanej sprawie bardzo trudno jest ocenić w chwili wszczęcia. Organ nie zawsze dysponuje fachową wiedzą i może w związku z tym dokonać błędnej oceny. Podmiot może być pozbawiony rozpatrzenia sprawy, w której może byłby stroną.
Brak jest regulacji, które regulowałyby kwestie dotyczące odmowy uznania za stronę, jak również uznanie za stroną.
Teoria subiektywna stroną jest ten podmiot, który w chwili wszczęcia postępowania twierdzi (jest subiektywnie przekonany), że jego interes doznaje ochrony na podstawie przepisów prawa administracyjnego materialnego. Nie ma w tym przypadku znaczenia prawda obiektywna, ale jego subiektywna ocena,
(…)
…
Dopiero w przypadku wystąpienia wątpliwości, czy podmiot jest stroną sięgamy po koncepcję obiektywną.
Art. 29 Kpa określa, kto może być stroną postępowania:
- osoba fizyczna,
- osoba prawna
- gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i o organizacje społeczne, to również jednostki nie posiadające osobowości prawnej.
Współuczestnictwo
Współuczestnictwo materialne
Przykłady: - pozwolenie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)