Strategia rozwoju - fabryka mebli

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Strategia rozwoju - fabryka mebli - strona 1 Strategia rozwoju - fabryka mebli - strona 2 Strategia rozwoju - fabryka mebli - strona 3

Fragment notatki:


Strategia Rozwoju
Zielonogórskich Fabryk Mebli ZEFAM S.A.
na lata 1998-2002 Spis treści: Analiza przemysłu meblarskiego w latach 90-tych
1.1. Rys historyczny
Produkcja
Sprzedaż
1.4. Zużycie
Prognoza dla przemysłu meblarskiego na lata 1998-2002
2.1. Popyt na meble i produkcja
2.2. Zabezpieczenie surowcowe
2.3. Dostosowanie do wymogów UE
Plan rozwoju ZEFAM S.A. na lata 1998-2002
Plan sprzedaży na lata 1998-2002
Plan Rachunków Wyników w latach 1997-2002
1. Analiza przemysłu meblarskiego w latach 90-tych 1.1. Rys historyczny Lata 90-te mają dla polskiego meblarstwa szczególne znaczenie. Z dominacji rzemiosła meblarskiego w okresie międzywojennym, przez odbudowę ze zniszczeń w pierwszych latach po wojnie, centralizację przedsiębiorstw i tworzenie państwowego przemysłu meblarskiego w latach 1951-70, ożywienie inwestycyjne i dynamiczny wzrost produkcji i sprzedaży w latach 1971-80, wreszcie przez czas kryzysu społeczno-gospodarczego lat 80-tych - przeszło ono do stopniowej restrukturyzacji oraz przekształceń własnościowych niezbędnych do funkcjonowania w warunkach jednolitego rynku europejskiego. Przełom lat 1989/90 był dla dużych państwowych przedsiębiorstw zaskoczeniem strategicznym. Względnie bezpieczna egzystencja pod ochroną centrum gospodarczego i komfort sprzedaży wszystkiego, co wyprodukowały, zastąpiła walka o nabywcę. Ograniczony popyt na rynku krajowym i załamanie rynku wschodniego powodowały szybkie narastanie zapasów. Przyszła pora spłacania zaciągniętych w latach 80-tych kredytów, zniknęły dotacje, a łatwość dostępu do środków inwestycyjnych została zastąpiona polityką dodatniej stopy procentowej. Pojawiły się problemy finansowe zagrażające upadłością. Przedsiębiorstwa meblarskie - produkujące przecież bezpośrednio na rynek dóbr konsumpcyjnych - stosunkowo szybko zaczęły dostosowywać się do zmian otoczenia.
Zgodnie z Ustawą z 19 lipca 1990 r. proces przekształceń własnościowych był dokonywany drogą kapitałową lub likwidacyjną.
Droga kapitałowa:
- publiczne udostępnienie akcji - FM Swarzędz;
- sprzedaż akcji lub udziałów - FM w Olsztynie, Bydgoszczy, Nowe, Czersku, Gościcinie, Goleniowie, Słupsku i Wolsztynie.
Droga likwidacji:
- sprzedaż majątku - FM w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach i w Kolbuszowej;
- wniesienie majątku z inwestorem zagranicznym - FM w Obornikach


(…)

…, Kozienicach, Krakowie i Częstochowie.
W programie powszechnej prywatyzacji przedsiębiorstw i umieszczania ich akcji w Narodowych Funduszach Inwestycyjnych ujęto w sumie 13 fabryk mebli:
- Opolu;
- Zamościu;
- Jasienicy;
- Zielonej Górze;
- Białej Podlaskiej;
- Radomsku;
- Jarocinie;
- Piotrkowie Trybunalskim;
- Białymstoku;
- Strzyżowie;
- Katowicach;
- Głuchołazach;
- i Włocławku
Około 40% dużych…
… około 25% wyprodukowanej i sprzedanej w kraju tarcicy, 90% płyt wiórowych, 58% płyt pilśniowych twardych, 25% płyt pilśniowych średniej gęstości (MDF), 20% sklejek. Ponadto do wytworzenia mebli wykorzystano całą produkcję oklein i płyt stolarskich.
Głównym źródłem zaopatrzenia polskiego meblarstwa w materiały drzewne był i jest rynek krajowy. Należy dodać, że od początku lat dziewięćdziesiątych, przemysł…
… własnościowym (restrukturyzacja podmiotowa). Trwają wysiłki zmierzające do wprowadzenia zasad „lean management” oraz sprawdzonych w warunkach konkurencji nowoczesnych instrumentów zarządzania. Na poziomie strategicznym uelastyczniane są struktury organizacyjne, wprowadzana strategia marketingowo-logistyczna obsługi klienta. Na poziomie operacyjnym stosuje się rachunek kosztów zmiennych, budżetowanie…
… porównywalnych) nieomal się podwoiła. Szacuje się, że w 1996 roku wyprodukowano mebli za około 6 mld zł (2,1 mld USD).
Przemysł meblarski przy zatrudnieniu około 52% wszystkich pracowników przemysłu drzewnego oraz około 42% majątku trwałego brutto - wytwarza 53,5% wartości produkcji sprzedanej. Udział przemysłu meblarskiego w przemyśle drzewno-papierniczym to 43% zatrudnienia, 22% majątku trwałego oraz 36,5% wartości produkcji sprzedanej. W całości działalności produkcyjnej w Polsce na meblarstwo przypada 3,5% zatrudnienia i 2% wartości produkcji sprzedanej.
Przemysł meblarski dysponuje znacznymi niewykorzystanymi zdolnościami produkcyjnymi. Uznawany za najbardziej nowoczesną branżę przemysłu drzewnego posiada technologie i wyposażenie techniczne, które nie odbiegają od dobrego średniego poziomu światowego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz