Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 10a

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 10a - strona 1 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 10a - strona 2 Stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej- wykład 10a - strona 3

Fragment notatki:

9.12.2010
SZUE W. 10
UE po traktacie z Mastricht, po zakończeniu zimnej wojny, po zmianie atmosfery w Europie, wokół Europy, zaczęła spoglądać na kraje sąsiednie jako na kraje mniej lub bardziej związane z UE, starające się o członkostwo w UE, zdolne lub nie do ścisłej kooperacji z UE we wspólnych interesach. Od początku UE jako takiej od początku lat 90, przyjęto politykę przyciągania krajów sąsiedztwa, dając im szereg instrumentów finansowych i tworząc infrastrukturę, która pomagałaby tym krajom z jednej strony aspirującym do członkostwa w UE przygotować się do implementacji. Z drugiej strony stworzyć model współpracy, który byłby w interesie UE i bezpieczeństwa w jej obszarze gospodarczym. Bezpieczeństwo to szereg elementów. Jednym z ważnych jest to co nazywamy rządami prawa, demokracją, wolnością słowa, wolnością gospodarczą. Państwa demokratyczne ze sobą nie walczą. Po to żeby UE mogła się czuć bezpieczna, musiała inwestować w taki model funkcjonowania państwa sąsiednich, który pozwoliłby na zachowanie i utrzymanie bezpieczeństwa, na stworzenie sytuacji, w której nie doszłoby do twardych konfliktów. U źródeł tego myślenia była decyzja o wydzieleniu ścieżek finansowych, programów, które wzmacniałyby instytucje demokratyczne budujące wolną gospodarkę rynkową. To co nazywamy sąsiedztwem europejskim, ma swoje podstawowe wymiary, kierunki. Jest tu dimention. Z jednej strony wymiar południowy - śródziemnomorski zwany później procesem barcelońskim.
W ramach tego sąsiedztwa mówi się o wszystkich krajach Afryki północnej, o części krajów Bliskiego Wschodu. Wymiar wschodni - kraje postkomunistyczne.
Na początku lat 90 uruchomiono 2 makro projekty dla tych dwóch grup państw. Trzeba wiedzieć, że współpraca EWG, WE z krajami basenu Morza Śródziemnego ma korzenie głębsze niż z państwami bloku komunistycznego. Tym niemniej 2 te typy projektów wyznaczono z solidnymi budżetami. Dla krajów basenu Morza Śródziemnego → program MEDA
Dla krajów postsowieckich → program TACIS (technical assistance for commonwelth of independent states) = pomoc techniczna dla krajów WNP. Kraje, które aspirowały do członkostwa i było wiadomo w połowie lat 90, że niedługo im się to uda, objęte były programem PHARE. Nazwa pochodzi od Polska, Węgry. To jest skrót odnoszący się do czasownika czynić, robić. Chodziło o stworzenie tym samym infrastruktury współpracy, która by tym krajom aspirującym pomagała w szybkim dostosowaniu prawa wew do warunków panujących w UE w tym zakresie. W 2003 r. gdy już wiadomo było, że te kraje wstępują do UE - PL, Węgry, Czechy, Słowacja. W okresie w którym na początku tej dekady widać było problemy w budżecie UE, budżetach narodowych poszczególnych pastwa UE, postanowiono, żeby nieco ten proces rozszerzania przyhamować. Innymi słowy politycy wobec swoich wyborców w poszczególnych krajach (Niemcy, Francja) = ci najwięksi płatnicy w UE uznali, że nie należy zbyt pochopnie decydować o tym członkostwie bo wiąże się to z kosztami. W rezultacie zaczęto mówić o mechanizmie, który pozwoliłby część państw aspirujących do UE zatrzymać dłużej w tzw. „poczekalni”. To jest polski punkt widzenia, ale trudno tu znaleźć inne argumenty czy przepisy dla motywów, źródeł decyzji o stworzeniu

(…)

… się jako trzeci filar = sprawy wew, kwestia ochrony granic, walka z przestępczością, ochrona spraw związanych z migracją, kwestie dot. kontaktów międzyludzkich. Duża część programów niezależnie od tych instrumentów, również w ramach pożyczek stosunkowo korzystnie oprocentowanych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, jest przeznaczana na obszar ekologii…
… czy Algierii. Mają własne środki. W Niemczech dla przykładu środki są wydawane przez fundacje związane z partiami politycznymi. np.: Fundacja Konrada Adenauera. W Holandii jest program MAFDRA, który podobnie nawiązuje projekty z krajami sąsiedztwa. Też są zainteresowani Europą Wschodnią. Realizują projekty poprzez ambasady nasze na Białorusi i Ukrainie. Polska od 2004 r. a kilka lat wcześniej podpisał program…
…. Pomysł polegał na tym, by wzmocnić rząd w Kijowie w budowaniu infrastruktury administracyjnej zdolnej do przejęcia funkcji transformującej przepisy, prawo, wewnętrzne regulacje w stronę tych rozwiązań, które są w UE. Myśmy mieli doświadczenia w związku z powstaniem po 1991 r. Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE), gdzie był cały sztab specjalistów, którzy potrafili przez te kilkanaście…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz