Stosunek prawny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2940
Wyświetleń: 7336
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek prawny - strona 1 Stosunek prawny - strona 2 Stosunek prawny - strona 3

Fragment notatki:

Smolak. Notatka składa się z 4 stron.
STOSUNEK PRAWNY I JEGO ELEMENTY Stosunek prawny - współzależność wyznaczona przez normy prawne zachodzące między podmiotami prawnymi; stosunek społeczny, którego podstawą jest prawo (normy prawne), np. bycie pracodawcą, pracownikiem.
Rodzaje stosunków prawnych:
Stosunek typu zobowiązaniowego (cywilnoprawny)
Stosunek podległości kompetencyjnej (szczególnie prawno-karny i prawno-administracyjny)
Stosunek typu zobowiązaniowego - oparcie na fakcie zawarcia umowy (np. kupno-sprzedaż); jeden podmiot ma obowiązek podjęcia określonego zachowania na rzecz drugiego, związanego z jego interesami.
Podmiot, na rzecz którego świadczy się świadczenia = recypient (ten, który ma otrzymać świadczenie).
Równorzędność podmiotów stosunku prawnego - równorzędność praw i obowiązków podmiotów stosunku prawnego (stosunku zobowiązaniowego); podwójna rola - podmiot jest i zobowiązany, i uprawniony jednocześnie (np. umowa sprzedaży: podmiot ma obowiązek wydać przedmiot umowy i żądać za niego określonej kwoty).
Brak podległości kompetencyjnej jednego podmiotu wobec drugiego (inaczej w sądzie: prokurator - oskarżony; podatnicy - rząd), nie są kompetencyjnie podporządkowaniu jeden drugiemu.
Roszczenia - dwa szczególnego rodzaju uprawnienia:
Materialne , podmiotu A wobec podmiotu B Formalne (procesowe)
Roszczenie materialne istnieje wtedy, gdy indywidualnie określony jest podmiot zobowiązany i uprawniony oraz indywidualnie określonej jest należne świadczenie (np. w każdym stosunku kupna-sprzedaży). Może mieć charakter wymagalny lub niewymagalny. Charakter wymagalny - w przyszłości ma być dokonane (np. wydanie komputera 15 marca i uzyskanie zapłaty), bo spełniły się wymagane warunki lub też nie wskazano warunków. Charakter niewymagalny - wskazano, kiedy nastąpi realizacja uprawnienia, a tego nie dokonano.
Roszczenie formalne (procesowe) - podmiot A ma roszczenie procesowe (formalne) wobec podmiotu B, jeśli podmiot B nie zachowa się zgodnie z treścią stosunku prawnego (interesami sprawy uprawnionej). Wtedy to podmiot A ma roszczenie wystąpienia do odpowiedniego organu (sądu), aby organ nakazał podmiotowi B wypełnienie zobowiązania (np. naprawił szkodę).
Stosunek podległości kompetencyjnej :
Administracyjno-prawny - łączy petenta z urzędem Nierównorzędność stron - jeden z podmiotów jest podległy kompetencyjnie drugiemu podmiotowi
Organ mający określoną kompetencję ustanawia normę indywidualną i konkretną albo abstrakcyjną w stosunku do określonego podmiotu (np. wydanie koncesji, udzielenie pozwolenia); obowiązek wtedy się aktualizuje (nałożenie obowiązku) albo dezaktualizuje (zwolnienie z obowiązku)


(…)

… - oparte na prawie międzynarodowym publicznym)
Przedmiot stosunku prawnego:
zachowania podmiotów stosunku prawnego, polegające na podjęciu, zaniechaniu itp. związane z treścią stosunku prawnego
nie zachowania, ale rzeczywiste przedmioty będące obiektem zainteresowania podmiotów stosunku prawnego:
rzeczy - materialne części przyrody, występujące w stanie pierwotnym:
nieruchomości (grunty rolne, budynki…

Osoby prawne
Ułomne osoby prawne
Osobą fizyczną jest każdy człowiek od chwili urodzenia (o ile urodzi się żywy), aż do śmierci lub uznania go za osobą zmarłą (przez sąd). Ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnej. Osobą fizyczną może być też nasciturus - warunek zawieszający: musi się urodzić żywy, żeby nabyć prawa.
Osoba prawna to charakterystyczny podmiot stosunku prawnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz