Sterydy anaboliczne- omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sterydy anaboliczne- omówienie - strona 1 Sterydy anaboliczne- omówienie - strona 2 Sterydy anaboliczne- omówienie - strona 3

Fragment notatki:

STERYDY ANABOLICZNE
Sterydy anaboliczne to grupa steroidów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która ma silne działanie anaboliczne tzn. powodujące przyspieszenie dzielenia się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt i ludzi.
Mechanizm działania Działanie niektórych sterydów anabolicznych polega na stymulowaniu wzrostu masy mięśni i czasami również kości. Efekt ten jest szczególnie ważny w dopingu sportowym. Sterydy anaboliczne mają jednak także wiele ubocznych efektów, gdyż wpływają silnie na ogólną równowagę hormonalną organizmu. Jednym z najbardziej znanych naturalnych sterydów anabolicznych jest testosteron, który pełni też rolę męskiego hormonu płciowego.
Sterydy anaboliczne działają poprzez aktywowanie receptorów androgenowych obecnych na powierzchni błon komórkowych komórek. Efekty tego pobudzania dzieli się zwykle na ogólnie anaboliczne i związane z powstawaniem różnic między płciami.
Przykłady efektów anabolicznych:
wzmożona synteza białek
wzrost tempa przyrostu masy, siły i wytrzymałości mięśni wzrost apetytu wzrost tempa przyrostu kości zwiększona produkcja krwinek czerwonych Przykłady efektu różnicowania płciowego:
wzrost rozmiarów klatki piersiowej u chłopców, piersi i bioder u dziewcząt wzmożony przyrost owłosienia całego ciała u mężczyzn i sfer erogennych u kobiet efekty mutacji głosu u chłopców. Jakkolwiek chemicy dążą do uzyskania sterydów które powodowałyby wyłącznie efekty anaboliczne i nie zaburzały efektów różnicowania płciowego, współcześnie praktycznie wszystkie syntetyczne sterydy anaboliczne powodują oba te efekty. Wynika to z faktu, że wszystkie one są metabolizowane przez organizm człowieka, a produkty ich metabolizmu mają uboczne działanie poprzez aktywowanie receptorów estrogenowych, co powoduje rozmaite niepożądane efekty, takie jak:
przyspieszone starzenie się niektórych tkanek (zwłaszcza kości u mężczyzn) nienaturalny rozrost piersi zarówno u kobiet jak i u mężczyzn (ginekomastia) zachwianie równowagi hormonów płciowych powodujący nienaturalny spadek popędu seksualnego u mężczyzn i jego sztuczny wzrost u kobiet. Zastosowania medyczne
Sterydy anaboliczne zaczęto stosować w medycynie w latach 40. XX w. ze zmiennym szczęściem. Wiele prób ich stosowania prowadziło często do efektów ubocznych, które były gorsze od samej leczonej choroby, co spowodowało, że obecnie ich stosowanie jest praktycznie zarzucone, z wyjątkiem stosowania testosteronu w niektórych ściśle ograniczonych przypadkach. M.in. stosowano je do:
stymulowania wzrostu kości w anemii hipoplastycznej - obecnie jednak zastąpiono je naturalnymi hormonami proteinowymi, otrzymywanymi na drodze biotechnologicznej, które posiadają znacznie lepszą selektywność anaboliczną

(…)

… są wprowadzane na czarny rynek zanim laboratoria antydopingowe nauczą się je wykrywać.
Wpływ na organizm człowieka
Zwiększenie zdolności rozwoju siły.
Zwiększenie zdolności zwiększenia wytrzymałości.
Zwiększenie metabolizmu w celu zwiększenia syntezy fosforanu kreatyny, gromadzenie glikogenu w mięśniach i wykorzystanie tkanki tłuszczowej dla celów energetycznych.
U mężczyzn powodują krótkoterminowe zwiększenie…
… produkcji naturalnego testosteronu.
U kobiet poważne efekty uboczne to trwałe obniżenie głosu, nieregularne miesiączkowanie, powiększenie łechtaczki, zmiany skórne, pojawienie się łysienia typu męskiego oraz pojawienie się owłosienia na twarzy i ciele.
U nastolatków zakłócają oddziaływanie hormonów (wzrostu) zamykają się przedwcześnie nasady kości długich, czyli ich zakończenia, powoduje to zahamowanie…
… się nieodwracalne.
Wpływ na układ krążenia i pracę serca. Faktory krzepnięcia krwi są niekiedy zmienione. Przemiana glukozy, trójglicerydów i cholesterolu doznała uszczerbku, co może prowadzić do stwardnienia tkanek. Również poziom glukozy może obniżyć się (bardzo niebezpieczne dla diabetyków). Zwiększone wydzielanie insuliny może także prowadzić do stwardnienia tętniczek. Kortyzol to hormon nadnerczy. Wykazuje wielokierunkowe działanie na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na przemianę wodno-elektrolitową oraz na układ krwiotwórczy. Kortyzol jest głównym, hormonem stresowym organizmu. Podniesiony poziom tego hormonu we krwi pozwala atletom ciężej trenować (kolaże dostają go podczas długich i trudnych wyścigów). Jego zażywanie niesie kilka małych niekorzyści. Zatrzymanie elektrolitów i wody w organizmie…
… (biegu, skoku w dal itd.), konkurencji pływackich i kolarstwa. W połowie lat 90. XX w. władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego całkowicie zabroniły stosowania w oficjalnym sporcie sterydów anabolicznych, co pociągnęło za sobą analogiczne zakazy w większości krajów świata, które wysyłają sportowców na Olimpiady. Współczesne metody wykrywania użycia sterydów anabolicznych (np: chromatografia gazowa
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz